Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Radyo candır... Mutluluğa açılan penceredir. Ses dalgaları ile etrafa entelektüel sinerji yaymaktır. 'de radyoculuk tarihine baktığımızda TRT mihenk taşı... İlk yayın İstanbul Radyosu adıyla, 6 Mayıs 1927'de, Sirkeci'deki Büyük Postane binasının bodrum katında başladı.
Henüz kimsede radyo alıcısı bulunmadığından, postane binasının kapısının üzerine yerleştirilen hoparlör yardımıyla her akşam yayın yapılmaya başlandı.
Her şey bir 'Alo Alo...' ile başladı.
Görüntüsüz frekans dalgalarıyla hizmet veren hemen her evde bulunan televizyonlarımızdan önce yerini alan en gelişmiş iletişim aracı, sihirli kutu. Radyoculuğun tarihçesine dair düşülen notlar...
Türkiye, radyoculuk alanında diğer ülkeleri yakından takip etmiş birçok teknolojik alan gibi geri kalmamıştır. Radyoculuğun dünyada başlamasından çok kısa süre sonra, birkaç yıl içerisinde radyo Türkiye'ye gelmiş ve 1927 yılında ilk radyo yayını yapılmıştır.
Radyoculuk Türkiye'de devletin oluşturduğu değil İş Bankası, Anadolu Ajansı gibi kuruluşların oluşturduğu 'şirketleşmiş' yayın olarak devam etmiştir.
Telsiz Telefon Türk A.Ş. Türkiye'de ilk yayını Büyük İstanbul Postanesi'nin kapısına yerleştirdiği verici ile insanlara müzik dinleterek başlatmıştır ve o tarihlerde radyoculuğun temelleri atılmaya başlanmıştır.
Bugün radyoculuk, yalnızca belli şirketlerin elinde bulunan değil; çok fazla kanal seçenekli hâlde, her türlü programın yer aldığı bir olgu hâline gelmiş ve arabalar/telefonlar gibi teknolojik aletlere kadar girmiştir.
Radyoculuk özellikle savaş yıllarında çok fazla duyuruda bulunmuş, tarafsızlığını vurgulamıştır. TRT'nin kurulmasıyla birlikte canlılık ve statü kazanan radyoculukta yurt dışı yayınları başlamış ve bu nedenle farklı dilli yayınlara geçilmiştir.
Buna en önemli tanıklığı yurtdışı seyahatlerde yaşadım. En yakın seyahatim olan Türk yurdu Kerkük'te TRT'nin radyo hizmetinin ne denli önemli olduğunu bölge insanından dinleme fırsatım oldu.
Bugün, özgür ve istediği yönde yayın yapan, her dilde, her düşüncede radyoya telefondan, bilgisayardan veya arabadan dilediğimiz her yerden ulaşabiliyoruz.
'nin yakından takip ettiği ve eksik yönlerinin bulunmadığı radyoculuk sektörü canlı tutulması gereken bir meslektir.
Ve... Günümüz radyo hayatına TRT kent radyolarının kazandırılması geleceğe dair başarılı bir projeksiyon...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN