Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağ kulak işitme kaybından dolayı askere alınmadım. Bu süreçten sonra ne yaptımsa yüzde 32.5'lik oranı geçemedim. Bu şartlar altında özürlü haklarından faydalanabilir miyim? Acaba tek kulak kayıp oranı yüzde kaç ve nasıl hesaplanıyor? Bilgilendirirseniz sevinirim. Fethi Kaya- Erzurum
* Yürürlükteki mevzuat çerçevesinde uygulanan Sağlık Kurulu Rapor Yönetmeliği'ne göre işitme kaybının arıza ağırlık ölçüsü şu şekilde hesaplanıyor:
Her iki kulaktaki hava yolu işitme kaybının odyometrik ortalaması bulunur. Bu sayı kişinin tam sağırlık halinde uğrayacağı arıza ağırlık ölçüsü (% 50) ile çarpılır. Örneğin: Bir kulakta, işitme kaybı: 50 db, diğer kulaktaki işitme kaybı: 80 db. Ortalama: 80+50=130/2=65 Arıza ağırlık ölçüsü: 65x0.5=% 32.5. Bu hesaplamaya göre sizin gibi tek kulağı işitmeyenler yüzde 40'lık dilimi tutturamıyor. Bu şartlar altında özürlülere tanınan birçok haktan yararlanamazsınız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN