Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erişkinler yeni yıl dileklerini, birbirlerine attıkları maillerle, mesajlarla iletti. Peki çocuklar yeni yıldan ne diledi?
Birçok büyüğün sandığı gibi onlara alınan yeni yıl hediyeleri ile istekleri bitti mi? Hiç hediye alamayan çocuklarsa yeni yıldan onlara hediye alınmasını mı istediler? Çocukların yeni yıldan beklentilerinin bundan çok fazla olduğunu ve tümünü gerçekleştirmenin bizim görevimiz olduğunu yeni yılın ilk günlerinde hatırlamakta yarar var.
Aslında çocuklar, büyüklerinin onlar için yapmak zorunda olduğu şeyleri diliyor yeni yıldan. Erişkinlerin onların yaşam, sağlık, eğitim haklarını korumalarını istiyorlar. Bedenen ve ruhen sağlıklı yetişmeleri için uygun ortamların sağlanmasını istiyorlar. Büyüklerin onlara sorumluluk, dürüstlük, çalışkanlık gibi değerlerde doğru örnekler olmasını istiyorlar. Büyüklerinin yaşadıkları dünyayı daha fazla kirletmeden, bozmadan, yiyeceklerini, suyunu tüketmeden, onların da sağlıklı yaşayabilecekleri bir şekilde kendilerine bırakmalarını istiyorlar.
Büyüklerin anlamsız savaşlarla yaşamlarını karartmamalarını, onları en gereksinimleri olan yaşlarında annesiz, babasız bırakmamalarını, evsiz, ülkesiz endişe içinde yaşatmamalarını diliyorlar.
Onların olmayan bir savaş sonrasında, kalan yaşamlarını sakat sürdürmek zorunda bırakılmamalarını, daha niçin dünyaya geldiklerini bile anlamadan ölümü tanıtmamalarını istiyorlar. Kısaca büyüklerin anlamsız savaşlarının kurbanı olmak istemiyorlar.

DEĞER GÖRMEK İSTİYORLAR
Onları korumak ve bakmakla yükümlü anne babalarının iş bulabilmelerini, onlara ekmek getirecek parayı kazanabilmelerini istiyorlar. Onlardan sorumlu olan büyüklerin onların okuma hakkına saygı duymalarını, sokaklarda, koşulları kötü yerlerde ya da iyi görünen işlerde çalıştırarak sömürmemelerini diliyorlar. Yeni yılda büyüklerin onlara karşı işlediği en büyük suçlardan olan fiziksel ve cinsel istismarları durdurmalarını istiyorlar.
Çocuklar erişkinlerin onları dinlemelerini, değer vermelerini diliyor ve yeni yılda en çok sevgi bekliyorlar.
Ama öyle laf olsun diye değil, öyle "Çocukları çok seviyoruz" demek gerekir diye değil, gerçekten sevgi istiyorlar.
Çünkü çocuklar kendilerini sevmenin sadece arada bir başlarını okşamak, hediye vermek olmadığını erişkinlerden daha iyi biliyor. Çocuklar yeni yıldan güven istiyor. Aslında baktığınızda büyüklerinden istedikleri, yeni yılda diledikleri, siz büyüklerin dileklerinden çok daha az ve masum:
Onlar sadece çocuk olma haklarını istiyor.
Sevgili büyükler, birbirinize mesajlar yolladınız, sağlık, başarı, mutluluk, huzur, keyif dilediniz. Kiminiz kendiniz için daha özel dileklerde bulundu; yalnızlığının bitmesini, yoksulluğunun sona ermesini, başarının gelmesini yeni yıl dileği olarak sıraladı. Oysa siz büyüksünüz, bu istediklerinizi yeni yılın değil sizin çabanızın, çalışmanızın, emeğinizin getireceğini biliyor olmanız gerekir. Bilmeniz gereken diğer önemli şey ise çocukların dileklerini onlara vermeden, çocukların haklarını korumadan, onlara çocukluklarını vermeden yeni yıl dileklerinizin ne bu yıl ne de sonraki yıllarda gerçekleşmesinin mümkün olmayacağıdır.
Eğer yeni yıl dileklerinizde samimiyseniz ve gerçekleşmelerini istiyorsanız, kendi çocuğunuzdan başlayın ve yakından uzağa doğru tüm çocukların bu doğal isteklerini gerçekleştirmek için çalışmaya başlayın. Varlığınızın onların varlığına bağlı olduğunu, insan olmanın onurunu size sadece çocukların verebileceğini en azından bu yıldan başlayarak hatırlayın. Hatırlayın ki hiç olmazsa yeni yılı kutlama ve dileklerinizin gerçekleşmesini bekleme hakkına kavuşma umudunuz olsun.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA