Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NUR ÇİNTAY
NUR ÇİNTAY

Benzersiz, şubesiz dükkânlar

AVM'lerin benzer mağazalarından, zincirlerin tektipliğinden sıkılanlar... Ara sokak keşfini seven, özgün ve şubesiz dükkânların yaşamasını önemseyenler... Müstesna İstanbul / Küçük Dükkânlar Kitabı'nın ikincisi çıktı (Pukka Living - Ilgın Yorulmaz, Boyut Yayınları), bir bakın bakalım. Herkes öyle yapıyordur herhalde; ben bu tip kitaplara notumu vermek için hemen en iyi bildiğim semte göz atarım: Bakalım köşe bucak sondajlamışlar mı? Anadolu yakasına çok az sayfa ayrıldığını yine teessüfle gördüm (Toplam 114 dükkânın son 10'u bu yakada). Dahası, bazı şirket ulaştırmaları gibi kafalarında 'karşı' diye bir bütün blok var herhalde ki, mesela Beyoğlu başlığının altında Tepebaşı, Asmalımescit, Galatasaray, Çukurcuma, Cihangir gibi yürüyüş mesafesindeki mahalleler yer alırken, Kadıköy başlığının altında Moda, Caddebostan ve Pendik gibi aralarını yaya olarak anca üçer günde kat edeceğiniz duraklar bir araya toplanmış... Ama 'karşı' hassasiyetini abartıp fazla da kusur bulmayalım, çeşitliliğiyle de diliyle de güzel bir iş çıkarmışlar. Zorlu'da açılmayan, Michelin'li şef bağlantısı bulunmayan ama işini iyi yaptığı için onlarca yıldır yaşayan küçük lokantalar... Kırtasiyeciden takıcıya, baharatçıdan bıçakçıya, bağımsız, biricik dükkânlar... Balat'taki eskici Tozlu Raflar, Fener'deki tasarımcı Minush, Çemberlitaş'taki Sasanna... Bir sürüsü yolumu değiştirip uğrama isteği uyandırdı bende, sizde de benzer bir his uyandırma ihtimali yüksek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN