Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenlik teknolojileri, gece yolculuklarındaki tehlike riskini azaltıyor. Kamera ile desteklenen aydınlatma sistemi yayaları, bisikletlileri veya büyük köpekleri algılayarak, onları yeni LED teknolojisi ile aydınlatıyor. Kabin içinde de yolcuları uyarıyor

Gece yolculuklarında en korktuğum şey, karanlıkta bir bisikletlinin ya da bir hayvanın önüme fırlamasıdır. Bunun için yolu radar gibi tararım. Bu yüzden gece yolculuğu benim için oldukça stresli ve yorucudur. Ancak, otomotiv firmaları gece yolculuklarını daha güvenli hale getirmek, sürücüyü stresten kurtarmak için çalışmalar yapıyor. Birçok marka bu konuda büyük ilerleme kaydetti. Volvo, Mercedes-Benz, Subaru, Toyota gibi markalar benzer teknolojileri kullanmaya başladı. Bunlardan biri de Ford... Güvenlik teknolojilerine bir yenisini daha ekleyen marka, geliştirdiği yeni aydınlatma teknolojisi ile yayaları, bisikletlileri ve diğer canlıları algılayarak karanlık yollarda yaşanan kazaları azaltmayı hedefliyor. Kamera Destekli Gelişmiş Aydınlatma Teknolojisi, virajlar ve yol kesişim noktalarında da etkili olarak potansiyel tüm riskleri en düşük seviyeye taşıyor. Bu sistem dahilinde yeni geliştirilen Spot Aydınlatma Sistemi'nin yakın dönemde pek çok Ford modelinde kullanılması planlanıyor. Karanlık yollarda bir anda önlerine çıkan canlılardan dolayı panik yaşayan sürücülerin artık daha güvenli bir yolculuk yapabileceklerini belirten Ford Ar-Ge Başkan Yardımcısı Ken Washington, "Hem yolda hem de yol kenarındaki canlıları tespit edebilen sistem sayesinde riski minimuma indirmeyi hedefliyoruz" dedi.

LEVHALARI ALGILIYOR

Kamera Destekli Gelişmiş Aydınlatma Sistemi Ford'un güncel modellerinde sunduğu Dinamik Ön Far Sistemi ve Trafik Levhası Tanıma ve Uyarı sistemleri ile beraber çalışıyor. Bu sistemler, virajlar ve yol kesişim noktalarındaki trafik levhalarını algılayarak sürücüyü gösterge paneli üzerinden uyarıyor.

ROTAYI HAFIZAYA ALIYOR

Navigasyon sistemi kullanılarak yapılan seyahatlerde GPS üzerinden bilgi alarak, rotadaki virajları ve yol kesişimlerini de önceden aydınlatmaya imkan veren Kamera Destekli Gelişmiş Aydınlatma Sistemi, rotayı hafızasında tutarak sonradan aynı yoldan geçecek diğer sürücülere de aynı aydınlatmayı sunuyor.

120 METREYİ TARIYOR
Kamera Destekli Gelişmiş Aydınlatma Sistemi ve Spot Aydınlatma Sistemi ön ızgaraya yerleştirilmiş olan infra-red kamera ile (Kızılötesi Kamera) beraber çalışıyor. 120 metrelik bir menzili tarayabilen kamera, 8 canlıyı aynı anda algılayabilme özelliğine sahip. Sis lambalarının yanına yerleştirilmiş olan LED lambalar ile sürücünün görüş mesafesindeki olası tehlikeleri ön plana çıkartan sistem, tespit edilen canlıları gösterge paneline yansıtarak sürücüyü uyarıyor. Güzergah üzerindeki canlıları, yakınlıkları ve büyüklüklerini hesaplayarak gösteren sistem, tehlike seviyesini de kırmızı veya sarı renklerde araç ekranına aktarıyor.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN