Ulaşımda ve araç kiralamada devrim yaratan Garajyeri, günün yüzde 95’inde boş duran kisel araçların ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılmasının yolunu açıyor. Böylece araç sahiplerine ekstra gelir imkanı sağlanıyor

Kiden kişiye araç kiralama Türkiye'de de tuttu. Genç girişimciler Aşkın, Güven Özyurt ve Erman Çağıral tarafından kurulan ve kişiden kişiye hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde araç kiralama hizmeti sunan Garajyeri, bir yıl sonunda kiralama taleplerindeki yüzde 342'lik artışla 4 milyon liralık kiralama talebi hacmine ulaştı. İşlem hacmi ve ciro olarak ise yüzde 1000'lik rekor bir büyümeye imza attı. Türkiye'de paylaşım ekonomisi kapsamındaki en dikkat çekici iş modellerinin başında gelen Garajyeri, araçlarını kiraya verenlere bugüne kadar 200 bin TL'lik ek gelir sağladı. Garajyeri, araç sahiplerinin günün yüzde 95'inde kullanılmayan araçlarını oturdukları ya da çalıştıkları semtte, hatta aynı sokaktaki kişilere kiralama ve bu şekilde ek gelir elde etme imkanı sunuyor. Bu sayede çok sayıda İstanbullu araç sahibi, trafik sigortası, kasko, benzin ve mazot gibi masraflarını karşılayabilecek duruma geliyor. Platformu kullananların yüzde 65'i mobil, yüzde 35'i ise bilgisayar üzerinden Garajyeri'ne ulaştı.

DİZEL TERCİH EDİLİYOR
Kişiden kişiye araç kiralama yapılırken daha çok dizel araçların tercih edildiğini belirten Garajyeri. com'un kurucu ortağı Arda Aşkın, aile ziyaretlerinin yanı sıra baharın gelmesiyle ısınan havalar nedeniyle aileleriyle pikniğe, nikah ve törenlerine gitmek isteyenlerin araç kiralama taleplerinin arttığını ifade etti. Bu süreçte yapılan taleplerin daha çok günlük kiralama olarak gerçekleştiğini paylaşan Aşkın, gün içinde saatlik kiralama yapanların ise iş toplantıları veya rutin dışı ortaya çıkan ve mini seyahat gerektiren işler için platformu tercih ettiğini açıkladı. İstanbul'da en çok üniversite ve lise mezunlarının araçlarını kiraya verdiğini belirten Arda Aşkın, şöyle konuştu: "Daha çok beyaz yakalılar, özel sektör ve kamu çalışanları, iş yeri sahipleri, öğrenciler ve emekliler araçlarını kiraya veriyor ve ek gelir elde ediyor. İstanbul'un tüm ilçelerinden kiraya verilme ve kiralama gerçekleşse de en çok kiralama yapan ilçelerin Fatih, Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Pendik, Beylikdüzü olduğunu görüyoruz." Bayramlarda memleketine gitmek isteyenlerin daha uygun fiyatlı seçenek sunması sebebiyle kişiden kişiye araç kiralama platformu Garajyeri'ni tercih ettiğine dikkat çeken Aşkın haftanın her günü kiralama olsa da en yoğun kiralamanın cuma ve cumartesi günleri olduğunu anlattı.

İNSANLAR BİRBİRLERİNE YARDIM EDİYOR
Kiralama konusunda zaman zaman ilginç olayların da yaşandığını söylüyor Aşkın "Kullanıcılarımız için çocukların çok önemli olduğunu görüyoruz. Mesela kiracılarımızdan biri, araç sahibinin profil fotoğrafında çocuğunun fotoğrafını gördüğü için aracı teslim almaya gittiğinde çocuğa bir hediye götürdü. Kiralama bitiminde, çocuğun ameliyat olacağını öğrenince bir hediye daha aldı. Aile kurmak da kullanıcılarımızın değer verdiği destek olduğu bir durum. Bir başka kiracımız düğün hazırlıkları için araç kiraladı, sonrasında araç sahibi otomobilini kiracıya düğün arabası yapması için ücretsiz olarak verdi. İnsanlar birbirlerine fayda sağlıyorlar aslında, aracını kiraya vermenin dışında birilerine yardımcı olmanın mutluluğunu da yaşıyorlar."

GÜNLÜK ÜCRET 60 TL'DEN BAŞLIYOR
Kiralama ücretleri hakkında bilgi veren Aşkın, günlük ücretin 60 TL'den başladığını söyledi. Premium modellerde bu rakamın 200 TL'ye yükseldiğini ifade eden Aşkın, portföylerinde kiralama ücretinin 800 TL olduğu bir Porsche olduğunun altını çiziyor.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN