DİLEK GÜNGÖR
DİLEK GÜNGÖR

Şu KİT’lere bakın!

  • Yükleniyor...

Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde bana göre önemli bir detay daha var. Önceki yılları hatırlayın. Eminim, hepinizin hafızasında kamu iktisadi teşebbüsleriyle (KİT) ilgili şu haberler kalmıştır: "Enerji KİT'leri iflasın eşiğinde", "Hazine KİT'lerin açığını kapatmak için borçlandı", "Hükümetlerin oy avcılığı KİT'leri batırıyor"...
Bugün geldiğimiz noktaya bakın. Kamuda iyi yönetişim ilkeleriyle şirketler kârlılık ve verimlilik açısından özel sektörle yarışacak konuma geldi.
Bu sebeple, Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye Petrolleri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, İller Bankası, Eti Maden, PTT gibi birçok KİT vergi rekortmenleri listesine giriyor. Keza, 14-15 yıl önce yazdıkları görev zararları nedeniyle 'nin başına bela olan kamu bankaları da öyle... Bugün özel bankaları dahi geçmiş durumdalar. Yazdıklarım 'yağcılık' filan değil. Haa, böyle nitelemek isteyene de tek çift lafım olur: Siz de riyakârlık yapmayıp, iyiye giden şeyleri de görün!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN