Biliyor muydunuz?.. Bir zamanlar Cumhurbaşkanlığı yemininin "Vallahi" diye bittiğini... Atatürk'ün Meclis'te "Vallahi" diye yemin ettiğini...
Biliyor muydunuz?
1921 Anayasası'nda "Cumhurbaşkanlığı ile ilgili" bir hüküm zaten yoktu.
29 Ekim 1923'te... 1921 Anayası'nda değişiklik yapıldı ve... "Cumhuriyet ilân edildi."
Cumhuriyet'in ilânı ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Paşa, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi."
Seçilince kürsüye çıktı... Teşekkür konuşması yaptı... Ama "And içmedi, yemin etmedi."
Zira... 29 Ekim 1923'te Anayasa değiştirilirken... "Seçilecek Cumhurbaşkanı Meclis'te yemin eder" diye bir hüküm, Anayasa'ya eklenmemişti.
1924 Anayasası
'na... "Yeni bir madde girdi." Çankaya seçimi ve yemin maddesi.
Madde 38: "Reisicumhur, intihabı akabinde (Seçildikten sonra) ve Meclis huzurunda şu surette (Şekilde) yemin eder."
İşte... 1 Kasım 1927'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra... Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Meclis kürsüsünde ettiği yemin:
Reisicumhur sıfatıyla Cumhuriyet'in kanunlarına ve hâkimiyeti milliye esaslarına riayet ve bunları müdafaa, Türk milletinin saadetine sadıkane ve bütün kuvvetimle sarfı mesai, Türk devletine teveccüh edecek her tehlikeyi kemali şiddetle men, Türkiye'nin şan ve şerefini vikaye ve ilâya ve deruhte ettiğim vazifenin icabatına hasrınefs etmekten ayrılmayacağıma... Vallahi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN