Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın ve gençlerin iş hayatında daha fazla yer bulmasını sağlayan destekler geldi. Hibe ve kredilerle yarı zamanlı çalışma kolaylaştırılıyor

İşsizlikle mücadelenin meyveleri alınmaya başlandı. Son 10 yılda 6.3 milyon kişi işe yerleşti. 2014'te bu rakam 1 milyon 332 bin oldu. İşgücüne katılım oranının yüksekliği işsizliğin hızlı düşmesini engelliyor. Yani çalışma yaşına erişenlerin sayısı artıyor. Bu da hesaba katıldığında son 10 yılda 7 milyon 95 bin kişi işe başladı. İş bulma açısından iki kesimin dezavantaj yaşadığını görüyoruz. Bunlar anneler ağırlıkta olmak üzere kadınlar ve yeni mezun gençler. Anneler çocuklarına yeterince zaman ayıramadıkları için iş hayatından çekiliyor. Yeni mezun gençlerin de tecrübe eksikliği dezavantaj. Kamunun ise açabileceği kadro sayısı sınırlı. AK Parti seçim beyannamesinde bu iki kesime yönelik çok önemli vaatler açıklandı. Teşvikler sadece gençleri ve kadınları değil ekonominin bütününü olumlu etkileyecek vergi ve prim geliri içeriyor. Geçtiğimiz hafta Şanlıurfa'da sohbet imkânı bulduğumuz Başbakan Ahmet Davutoğlu da gençler ve kadınlara verilecek teşviklerin ekonomiye katkı sağlayacağını söylemişti.

YARIM GÜN İŞ, TAM MAAŞ

Kadınların işgücüne katılım oranı, 2002'de yüzde 27.9 iken, 2014'te 33.6'ya yükseldi. AK Parti'nin seçim sonrası devreye sokacağı çalışmalar bu oranı yukarı çekecek. Kadın girişimcilere 100 bin TL'ye kadar 5 yıl vadeli kredi imkânı veriliyor. Ücretsiz doğum izni memuriyet kıdeminden sayılacak. Çalışan kadınlara ilk çocukta 2, ikincide 4, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarım gün çalışma hakkı geliyor. Ücret ise tam ödeniyor.

GENÇ PATRONLAR

Kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin TL hibe edilecek. 100 bin liraya kadar da kredi imkânı var. Kendi işini kuranlar 3 yıl gelir vergisi ödemeyecek. Maaşlı çalışanların ise bir aylığı devletten. Öğrencilerin burs ve harçlıklarında da artış var. 18 yaşını dolduran gençlerin Genel Sağlık Sigortası borçları ise silinecek.

EK GÖSTERGE VE TAZMİNAT

Başbakan Davutoğlu'nun Malatya'da açıkladığı 10 müjde arasında en dikkat çekeni polis ve uzman erbaşların ek gösterge rakamlarının yükseltilmesi. Bu, onların hem maaşlarını hem emeklilik ikramiye ve ücretlerini artıracak. Ayrıca polislere hizmet tazminatı zammı da geliyor. Muhtarların maaşlarının artırılması ve daha önce bu köşeden duyurduğumuz şubattaki öğretmen ataması da büyük kitleleri sevindirdi.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

1976 doğumluyum. Sigorta girişim 17.05.1999. 2001'de askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum? Adem KILIÇAL
25 yıl 58 yaş ve 5975 prim günü şartlarınız var. Eğer priminiz eksikse askerliği borçlanıp prim kazanabilirsiniz. 2034'te emekli olursunuz.
1982 doğumluyum. 2000 yılında işe girdim. 4.000 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Şükrü BAYSU
60 yaş ve 7 bin gün şartlarınız var. Askerliği 2000'den önce yaptıysanız işe girdiğiniz ay ve güne göre belli süre borçlanarak şartları 58 yaş ve 5975 güne indirebilirsiniz.
12.02.1974 doğumluyum. Sigorta girişim 01.01.1992. 7050 iş günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? S. Hüseyin OZAN
25 yıl 53 yaş ve 5600 prim günü şartlarınız var. Priminiz dolmuş. Yaşınızın tamamlanacağı 12.02.2027'de emekli olursunuz.

TAVAN ÜCRET KURALI

6.100 lira net maaşla işten ayrıldım. Kıdem tazminatımın tavan ücretten ödenmesi doğru mudur? Zeki VAROL
Kıdem tazminatı hesaplanırken her yıl belirlenen tavan ücretten fazla tutar olmuyor. Maaşınız 6.100 lira da olsa firmanın tavan ücrete göre hesaplaması doğru.
Son brüt önemli

15 yıllık sigortam ve 6500 gün primim var. Brüt ücretim 3.700 TL. Tazminat almak istediğimde nasıl hesaplanır? Murat DİLBAZ
Tazminatınız hesaplanırken düzenli ödemelerle birlikte son brüt ücretiniz çalıştığınız yıl ile çarpılır. Bundan damga vergisi dışında kesinti yapılamaz. Bu yılki tavan ise 3 bin 709 lira.
15 yıl yeter

30.12.1972'de doğdum. 1995'ten beri sigortalıyım. İşten ayrılırsam tazminat alabilir miyim? Abdil OĞUZ
SGK'dan 3.600 ve 15 yıl sigortalılık yazısı alarak işyerinden kendiniz de ayrılsanız tazminat alırsınız. İşe girişe göre 55 ya da 56 yaşında emekli olursunuz.

Sorularınızı bekliyoruz

Sorularınızı bizesorun@ sabah.com.tr ve faruk.erdem@ sabah.com.tr adresine gönderebilirsiniz. Ayrıca bize Twitter'dan @farukerdem adresinden ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN