Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torba Yasa yeni iş kuracaklara büyük avantajlar getirdi. 3 yıl vergi istisnasının yanı sıra 50 bin lira karşılıksız kredi gelecek. Şirketinde genç işçi çalıştırana bir yıl maaş desteği verilecek. İşte yeni yasayla ilgili detaylar...

Hükümet seçim öncesi verdiği sözlerin büyük kısmını yasalaştırırken önemli bir bölümünü de tasarı haline getirdi. Bu ay ve martta Meclis'ten yeni müjdeler de alacağız. Geçen hafta sonu yasalaşan tasarıda da çok önemli yenilikler gündemimize girdi. Bugün iş kuracaklara verilecek maddi yardımlarla ilgili bazı ipuçlarını paylaşmak istiyorum.

3 YIL VERGİ YOK Yaşı 18-29 arasında olan yeni vergi mükellefi olan genç girişimciler, 3 yıl gelir vergisinden muaf olacak. Burada kanunda tarif edilen ilk vergi dilimi yani yüzde 15'lik kısım ise 2016 yılı için 12 bin 600 liraya kadar olarak belirleniyor. Dolayısıyla kazancın bu kısmının vergisi ödenmeyecek.

1 YIL 1.300 TL MAAŞ Yeni işe girecek gençlerin maaşını da devlet ödeyecek. Ödeme İŞKUR aracılığıyla yapılacak. İşçilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de ödenecek. Bunun için en yakın İŞKUR'a gidebilir ya da e-devlet aracılığı ile kayıt yaptırılabilir. Ayrıca, ikinci öğretim ve açık öğretimdeki öğrenciler ile yüksek öğretim öğrencileri de işbaşı eğitim programına katılabilecek.

HİBE DESTEĞİ Yeni işini kuracak gençlere 50 bini hibe olmak üzere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sunuluyor. 18 yaşından büyük olmak şartıyla KOSGEB vergi tabanına kayıt olan her genç bu destekten yararlanabiliyor. Önce başvuru yapılıyor, eğitim programı tamamlandıktan sonra kredi kullandırılıyor. Bütün işlemler bizzat yapılabiliyor. 3'üncü kişilere para ödemek gerekmiyor.

TAZMİNAT ALINMAZ

2002 girişliyim. 2005'ten bu yana bir fabrikada çalışıyorum. 2 çocuğum var. Tazminatımı nasıl alabilirim? Ayşegül
15 yıl 3 bin 600 günden faydalanmak için 9 Eylül 1999 öncesi sigorta gerekiyor. İşvereninizle anlaşmaya çalışın.

İSTEĞE BAĞLI ÖDEYİN

Ev hanımı olan annem 2002'de sigortalı olmuş ancak çok kısa sürmüş. Emekli olabilmesi için ne yapmak lazım? İlyas ÖZBEK
Eğer çalışma imkânı yoksa en yakın SGK müdürlüğüne giderek isteğe bağlı sigorta primi ödeyin. İlk adım bu olur.

MAAŞ DÜŞER

1971 doğumluyum. Meslek lisesi staj başlangıcım 1987. Primim hep tavandan yattı ama şimdi asgari ücretten yatıyor. Emekli maaşımı etkiler mi? Lütfü TUFAN
Staj emekliliği etkilemiyor. Maaşınızın etkilenmemesi için en az 3 bin TL brüt ücret almanız gerekir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

İşe girişim 1989. 1967'de doğdum. 7 bin günüm var. Yakup BEKTAŞ
Gün ve yıl dolmuş. 1 aylık doğum borçlanması ile 51 yaşında 28.06.2018'de emekli olursunuz.

1974'te doğdum. Sigortam 1993. 4895 günüm var. Pınar ÇİNÇİN
50 yaşında emekli olursunuz. 5675 gün gerekiyor. Çalışıyorsanız borçlanmayın, yoksa 780 gün borçlanıp 50 yaşını bekleyin.

1989 doğumluyum. Sigortam 2008. 2169 günüm var. Doğuş SİREK
Girişiniz 20 Nisan'dan önceyse 60, sonraysa 61 yaşında emekli olursunuz.

SORULARINIZI BEKLİYORUZ

Sorularınızı bizesorun@ sabah.com.tr ve faruk.erdem@ sabah.com.tr adresine gönderebilirsiniz. Ayrıca bize Twitter'dan @farukerdem adresinden ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN