Asgari ücretin vergi nedeniyle düşeceği haberleri arttı. Çalışanın kafası karışık. Ücrette net rakamdan anlaşanlar sorun yaşamayacak, diğerleri için de tedbir geliyor

Asgari ücret tüm itirazlara rağmen söz verildiği gibi 1.300 lira oldu. Üstelik hükümet işverenlere işçi başına 100 liralık destek de başlattı. Detaylarını anlatmıştım. O zaman zamma itiraz edenler hesapları tutmayınca bu kez devreye 'Asgari Geçim İndirimi'ni soktular. İndirim oranının asgari ücretin içine alındığını söylediler. Biz de bunu rakamlarıyla anlatıp aslında hesabın değişmediğini izah ettik. Şimdi de eylülden sonra vergi dilimi sebebiyle maaşların düşeceğini söyleyip kafaları karıştırıyorlar.

HANGİ ÜLKEDE ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

SÖZLEŞMEYE DİKKAT
Bu konuyu da izah edelim. Vergi dilimi hesabı da asgari geçim indirimi gibi yeni bir uygulama değil. Yıllardır var. Türkiye'de çalışanların çoğu net ücret üzerinden anlaşma yaptığı için bu değişiklikleri hissetmiyor. Öncelikle iş sözleşmesinde ücretiniz ne yazıyorsa onu alacaksınız. İşverenin vergiyi size yüklemek için sözleşmeyi değiştirmesi size haklı fesih imkânı doğurur, tazminat kazandırır. Sözleşmenize dikkat edin. Fakat sözleşmede brüt ücret üzerinden bir anlaşma yapılırsa bu kez vergi dilimindeki değişiklikleri size yansıtmaları söz konusu olur. Yani netten anlaştığınızda vergi dilimi artınca brüt ücret artacak ama netiniz değişmeyecek. Fakat brüt ücret üzerinden anlaşırsanız bu kez maaş aynı kalacağından netiniz düşecek. Bu yıl asgari ücrette de benzer bir durum ortaya çıkacak ama sadece ücretini brüt üzerinden anlaşanları bağlayacak. Bu konu daha çok işçileri ilgilendiriyor. İşçinin tüm gelirleri vergiye tabi iken memurlarda yan ödemeler kapsam dışı kalıyor.

HER YIL BELİRLENİYOR

Gelir vergisi dilimleri her yıl yeniden belirleniyor. Gelir vergisinin ilk dilimi % 15'lik olan bölüm. 2016 için bu rakam 12 bin 600 lira oldu. Bu rakam aşıldığında vergi oranı % 20 olacak. Net ücretten anlaşan için bir şey değişmeyecek.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

1972 doğumluyum. 1990'da sigortalı oldum. 1992'de askerlik yaptım. 4947 günüm var. Gökhan ÇELİK
25 yıl 51 yaş ve 5450 gün şartınız var. 503 gün gerekiyor. Askerlik yetmeyecek. Yaşı bekleyin.

1976 doğumluyum. Kasım 1998'de Emekli Sandığı'ndan sigortalı oldum. 2003'ten bu yana çalışıyorum. Duygu YAZICIOĞLU
4A'dan (SSK) emekli olacaksınız. Bu durumda hizmet birleştirmesi yaparak 20 yıl 55 yaş ve 5975 gün şartları gerekiyor.

1972'de doğdum. 1992 SSK girişim var. Primim 4140 gün. Aylin OĞUZBALLI
20 yıl 48 yaş ve 5525 gün şartlarınız var. Yıl tamam yaş 2020'de dolacak. Doğum varsa borçlanabilirsiniz.

ŞARTLARA DİKKAT!

10 Şubat 2016'da emekli oldum. Maaşımı aldığım banka fatura ödeme şartıyla 300 TL vereceğini söyledi. Ne yapayım? (İsmi saklı)
Bankalar emekli maaşı için promosyon yapıyor. Bu konuda hükümetin de görüşmeleri var. Sadece fatura talimatı ise kabul edin ancak kredili mevduat hesabı gibi şartlar varsa dikkat. 300 lirayı sizden faizle geri alacaklar demektir.

SGK'DAN YAZI ALIN

1979 doğumluyum ve ilk işe giriş tarihim 1997. Son çalıştığım işyeri ile çeşitli sorunlarım var. Tazminatımı alıp nasıl ayrılabilirim? (Engin.)
Yaşadığınız sorunlar haklı fesih şartları taşıyorsa tazminat hakkınız var ancak işin kolay yolu hemen SGK'ya gidip 15 yıl ve 3.600 gün yazısı almak. Bunu işyerine vererek tazminatınızı kolayca alır ve ayrılırsınız.

3'TE 2'Sİ ÖDENİR

1.300 lira net asgari ücret ile çalışıyorum. 16 haftalık doğum iznine ayrılacağım. Rapor param ne kadar olur? Özlem AYDIN
Kadın işçiye doğumdan önce 90 gün prim bildirmiş olması şartı ile 112 gün işsizlik ödeneği verilir. 1647/30= 54.9 TL'lik günlük ücretiniz var. 54.9 X112= 6.148,8 lira. Bunun 3'te 2'sini alırsınız. O da 4.099,2 TL olur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN