FARUK ERDEM
FARUK ERDEM

Kart faizini sıfırlayın

Kredi kartlarında faizler 1.84’de düşürüldü. Ama yine de tehlike devam ediyor. İsterseniz hiç faiz ödemeden de kullanabilirsiniz. Yanlış yaparsanız sizi batağa sürükler

Kredi kartı özellikle kayıtlı ekonomi açısından çok önemli bir ödeme aracı. Fakat 'bedava alışveriş aracı´ olarak görmeye başladığımızdan başımızdan bela eksik olmuyor. Kredi kartı ile gelecekteki tüm gelirlerimizi ipotek altına alıyoruz, ya da yüksek faizlerle kazancımızı bankacılara teslim ediyoruz. Peki kullanmayalım mı? Bilinçli kullanırsak faizsiz kredi imkanına kavuşuruz. Türkiye'de uygulanan 'taksit' sistemiyle de normalde alamayacağımız ürünlere kavuşuruz.
Bankalar limit miktarı kadar faizsiz 1 aylık kredi sunuyor. Yapacağımız harcadığımızın tamamını ödeyebilmek. O zaman ödeyeceğimiz kadar harcayacağız. Bu şekilde her ay harcadığımız kadar sıfır faizli kredi kullanırız. Yani ekstre geldiğinde 'dönem borcunun' tamamını ödememiz gerekiyor. Bankalar üzülecek siz kazanacaksınız.

Yukarıdaki sistemi başaramayıp, 'asgari ödeme'yi seçiyorsak borç sarmalına girmiş bulunuyoruz. Bu şekilde devam ederseniz 4-5 ay sonra büyük bir borcun altına girdiğinizi görürsünüz. Hatta harcama da yapıyorsanız 1 yıl sonra borcunuzun aynen durduğunu göreceksiniz. Bütün bunlara rağmen eğer borcunuzu kredilendirirseniz elinizden geldiğince asgari ödeme tutarından fazlasını ödeyin ve son ödeme tarihini beklemeyin. Çünkü faizler günlük işletiliyor. Örneğin ayın 3'ünde kesilen ekstrede son ödeme 13'ü oluyor. Siz 4'ünde öderseniz 9 günlük faiz karınız olacak.
Taksitle bir ürün aldıysanız ekstreye gelen taksit miktarının tamamını ödeyin. Hem taksit yaptırıp birde asgari ödeme yaparsanız iki kere faiz yükü altına girersiniz. Bir taksitiniz bitmeden ikincisini yaptırmayın.
Kredi kartından nakit çekmek çok tehlikeli. Nakit çekimlerde hem faizler yüksek hem de günlük olarak işletiliyor. Paraya ihtiyacınız varsa tüketici kredilerine yönelin çünkü neredeyse yarı yarıya daha az faiz ödersiniz. İlla 'nakit çekeceğim' diyorsanız ödemelerinizi gününden önce yapın.
Ekstreleri iyi inceleyin. Çok sayıda hileli işlem yapılıyor. Küçük rakamlar gibi görünen ama sizin yapmadığınız harcamaları fark etmeyebilirsiniz. Bu tür harcamalara rastladığınızda itiraz edin.
Bankaların yaptığı taksit, ödül puan, indirim kampanyalarına dikkatli yaklaşın. Hiçbir banka para kazanamayacağı bir kampanya yapmaz. Özellikle puan kazandıran kampanyalar sizi ihtiyaç fazlası alışverişe sürüklemesin. Yine bankadan gelen taksit tekliflerine dikkat edin. Hem faiz hem de taksitlendirme ücreti ödeyeceksiniz.

BATAĞA GÖTÜREN DÜŞÜNCELER
Ayda 50 lira taksiti nasıl olsa öderim
Para cebimde kalsın kartla ödeyeyim
Asgarisi azmış bunu öderim
Ne olur n'olmaz kart hep yanımda olsun
Bir ay ödemesem de olur
Param yok ama kart var alışverişe çıkalım.
Bu indirim kaçmaz

YAŞI DOLDURUN
1998 yılında sigorta başlangıcım var. 2004'ten sonra sigortam bu seneye kadar dolu. Yaş beklemeden emekli olabilir miyim? Maaşımı nasıl artırabilirim? Didem Solmaz
Emekli olmak için yaşı tamamlamanız şart. İşe girişinize göre en erken 58 yaşında emekli olursunuz. Maaşınızı artırmak için prime esas kazancınız yani brüt maaşınız en az 3 bin lira olmalı.

TOPLU ÖDEME YOK
3.5 yıllık çalışmamı Bağ-Kur primi ödenmediği için saydıramadım. Bağ-Kur yetkilisi dava açmamı söyledi. Günlerimi nasıl kazanabilirim? Halit MÜCAHİT
Geçmişte vergi mükellefi olup Bağ- Kur kaydı olmayanlar için geriye doğru toplu ödeme imkânı yok. Söylendiği gibi ancak dava açarak konuyu çözebilirsiniz.

PRİMLER GEÇERLİ
Eşim özel bir bankada 8 yıl çalıştıktan sonra istifa etti. İşsizlik maaşı alamadı. SGK'ya tekrar başvursak sigorta priminden faydalanabilir miyiz? 2013'den bu yana prim yatırılmadı. Ali BERGAMAVİ
Haklı fesih olmadığı sürece istifa edince işsizlik maaşı alınamıyor. Yatırılan 8 yıllık primler geçerlidir. Yeni işe başlayınca bunun üzerine prim yatırılır. Geriye doğru ödeme yok.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
Doğum tarihim Ekim 1974. Temmuz 1997'de sigortalı oldum. 5.411 günüm var. Kadir DURMAZ

25 yıl 57 yaş ve 5.900 prim şartınız var. Yılınız 2022'de dolacak. Priminiz eksik. Tamamlayıp Ekim 2031'de emekli olursunuz.
13.09.1978 doğumluyum. Şubat 2003'den bu yana sigortalıyım. Kasım 1998'de askere gittim. Hakan SAĞIROGLU
60 yaş ve 7 bin gün şartınız var. Askerliği borçlanmanız yaşı geri çekmiyor. Kısmi emeklilik için 60 yaş 4.500 gün gerekiyor.
21.05.1970 doğumluyum. 01.07.1991'de sigortalı oldum. 4.367 günüm var. Sigorta sonrası iki çocuğum oldu. Reyhan ÖRGE
20 yıl 48 yaş ve 5.525 prim günü şartları var. Doğumlarınız için 1.158 gün borçlanarak 21.05.2018'de emekli olursunuz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN