15 Temmuz’da Türkiye bir destan yazdı. Destan yazarken 250 kişi şehit, 2 bin 192 kişi gazi oldu. Devletin kahramanlar için tanıdığı haklar ise kanunla yürürlüğe girdi

Türkiye bir yıl önce Fetullahçı Terör Örgütü'nin alçakça ihanetini yaşadı. Ancak 80 milyon o gece birlik beraberlik içinde hainlere gereken cevabı verdi. 15 Temmuz'da 250 vatan evladı şehit olurken 2 bin 192 vatandaş da gazi oldu. Devlet bu kahramanlarını unutmadı. Hem şehitlerin ailelerine hem de gaziler için çeşitli haklar tanındı.
667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sivil Demokrasi Şehit Ve Gazilerine tanınan haklar belirlendi. Buna göre hem tazminat hem de aylık bağlanırken yakınları için kamuda iş imkânı da sunuldu.TAZMİNAT VE AYLIK
* Şehit veya malul hale gelen sivil vatandaşların kendilerine veya hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla aylık bağlandı. En düşük aylık tutarı 3 bin 203 TL oldu. Tazminatlar ise şöyle belirlendi:
* Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 TL, 4 Bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 TL, 4 Diğer malullere ise, malullük derecelerine göre 66 bin 447 TL ila 22 bin 149 TL arasında, 4 Yaralananlara da 17 bin 719 TL'yi geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre Nakdi Tazminat ödendi.

EMEKLİ İKRAMİYESİ VERİLDİ
* Memur olanlardan; hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek devlet memuru aylığı, diğer malullere ise 30 yıl hizmet yapmış gibi SGK aracılığıyla emekli ikramiyeleri ödendi.
* Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150 bin 613 TL, diğer malullere ise 101 bin 885 TL ek tazminat ödendi.

KAMUDA İŞ VE SAĞLIK YARDIMI
* Hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi kamuda istihdam edilecek.
* Malullerin kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi kamuda istihdam edilecek.
* Aylık bağlananların ilaç, ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri ile yardımcı üreme yöntemi ve tedavilerinde katılım payı ve ilave ücret alınmayacak.
* Aylık bağlanan malullerin sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları her türlü ortez/ protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumu'nca karşılanacak.
* Yaralananların tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar sağlanacak sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmayacak. Ayrıca, tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar geçen süre içerisinde verilen sağlık hizmetleri ve diğer haklardan aylık bağlanmış olanlar gibi yararlandırılacak.

BAKIM VE EĞİTİM YARDIMI
* Başkasının yardımına ihtiyaç duyan gazilerimize asgari ücretin net tutarının iki katı tutarında aylık bakım ücreti ödenecek.
* 2016 itibarıyla 94 bin TL'lik faizsiz konut kredisi alabilecekler.
* Şehit ve gazi çocuklarına ilköğrenimde bin 398 TL, lisede 2 bin 98 TL, yükseköğrenimde ise 2 bin 797 TL tutarında yılda bir defa eğitim öğretim yardımı ödenecek.
* Şehit ve gazilerimizin kendileri ile hak sahipleri toplu taşıma işinde kullanılan araçlarda ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecek.
* Şehit ve gazilerimizin kendileri ile hak sahipleri, indirimli su ve elektrik kullanım hakkına sahipler.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN