Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı tarihinin en büyük âlim ve sanatkârlarından biri olan Matrakçı Nasuh, tarihçi, matematikçi, silahşör, hattat ve ressamdı. Matrakçı Nasuh, Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan 1551'e kadar uzanan bir Osmanlı tarihi yazmıştı. Kısım kısım kaleme aldığı eserinde kendi çizdiği minyatürlere yer verdi. Bu minyatürler İkinci Bayezid ve Kanunî'nin düzenledikleri seferlerde geçtikleri mevkilerin minyatürleridir. Eserlerindeki minyatürler, Osmanlı coğrafyası, tarihçiliği, denizciliği ve mimarîsi açısından son derece önemlidir. Rahmetli Hüseyin Gazi Yurdaydın'ın araştırmaları daha önce fazla bilinmeyen bu müellifin hayatını ve eserlerini aydınlatmıştır. Yurdaydın, 1976'da Matrakçı Nasuh'un Kanunî'nin 1533'deki Irakeyn seferini anlatan eseri "Beyân-ı Menzil-i Sefer-i Irâkeyn-i Sultan Süleyman Han"ı Türk Tarih Kurumu yayınları arasında neşretti. Eserin ikinci baskısı 2014'te yapıldı. Ancak ikinci baskı birinci baskının kalitesinden çok uzak ve çok kötü bir neşirdi. Yayınladığı devasa eserlerle sanat tarihçiliğimize damga vuran Nurhan Atasoy, uzun çalışmalarından sonra Matrakçı'nın bu eserini Seyit Ali Kahraman ve Ruşen Deniz'in katkılarıyla mükemmel bir şekilde tekrar yayınladı. Masa yayınlarından çıkan ve Milenyum yayınlarının dağıttığı eser üç cilt olarak hazırlanmış. Bu yayın Türkiye'de matbacılığımızın vardığı kaliteye de işaret ediyor. Bir zamanlar yurtdışında hayranlıkla baktığımız tıpkıbasımlar artık Türk matbaalarında da yapılabiliyor. Birinci cilt eserin lekelerine varıncaya kadar mükemmel bir tıpkıbasımı. İkinci cilt eserdeki minyatürlerde gösterilen şehir, köy, kale, tarihi yapılar, dağlar, evler nehirler ve bitkilerin Nurhan Atasoy tarafından Evliya Çelebi ve diğer kaynaklarla karşılaştırılarak incelenmesi ve yorumlanmasını ihtiva ediyor. Üçüncü cilt ise Seyit Ali Kahraman tarafından eserin günümüz Türkçesiyle neşri. Matrakçı'nın Anadolu, İran ve Irak'ın tarihine ışık tutan eserini büyük âlim ve sanatkârımıza layık bir şekilde neşrettiği için Nurhan Atasoy hocamızı ve yayınevini tebrik ediyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN