Türkiye'nin en iyi haber sitesi

savaşlarının Osmanlılar'ın aleyhine olan gidişatına dur demek isteyen Dördüncü Murad uzun bir hazırlık yaptıktan sonra 1635 baharında 'a doğru hareket etti. Sefer boyunca görevinde ihmal gösterenleri, yolda ele geçirdiği zorbaları ve hakkında şikâyet vaki olanları, idam ettirdi. 26 Temmuz'da Revan Kalesi önlerine gelen Osmanlı ordusu kaleyi kuşattı. Safeviler 8 Ağustos'ta teslim oldular. Kalenin hakimi Emirgûneoğlu Tahmasb Kulu padişahın hizmetine girerek, zamanla yakın çevresinden birisi oldu. 'un Emirgân semti ismini onun, buradaki köşkünden dolayı almıştır. 4'üncü Murad, sefer dönüşü İstanbul'a büyük bir ihtişamla girdi. İstanbul'un yıllardır anarşiden yılmış, mağlubiyet haberlerinden bezmiş halkı, muzaffer sultanlarını, tıpkı atalarının Kanunî'yi karşıladıkları gibi büyük coşkuyla karşıladılar. Dördüncü Murad, bu zaferin anısına Topkapı Sarayı'nda Revan Köşkü'nü yaptırdı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN