Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soykırımın mimarı Von Trotha, amacını şöyle açıklamıştı: "Herero savaşçılarını savaş mahkemesinde yargıladım ve astırdım, tüm kadın ve çocukları ilanla birlikte çöldeki halka geri yolladım. Diğer yandan büyük oranda hasta olan kadın ve çocukların alınması birlik için ciddi bir tehlike, onları beslemekse olanaksız. Bu yüzden un kendi içinde yok olmasını, böylece askerlerimizin, su ve gıdaların zehirlenmesinin engellenmiş olmasını daha doğru buluyorum. Ayrıca tarafımdan her hangi bir yumuşaklık Hererolar tarafından ancak bir olarak mütalaa edilir. Şimdi ya denizinde ölmeli veya Botsvana sınırına hareket etmeliler. Bu isyan, benim 1897'de Doğu Afrika şansölyesine ilettiğim raporlarda belirttiğim gibi bir ırk savaşının başlangıcıdır, öyle de kalacaktır". Von Trotha Leutwein'e 27 Ekim 1904 tarihinde yazdığı bir mektupta şöyle demişti: "Doğu sınırının kapatılması ve kendini gösteren her Herero'ya uygulanacak terör, ben ülkede bulunduğum sürece devam edecektir. Ulus yok olmalı. Eğer bunu tüfekle başaramıyorsam, o halde bu şekilde gerçekleşmeli".

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN