Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupalılar, Haçlı seferleriyle 11. yüzyılın sonlarından itibaren Ortadoğu'ya yerleşince Haşhaşiler'le de karşılaştılar. Haşhaşiler'in büyü, uyuşturucu ve çeşitli vaatlerle kandırarak cinayet işledikleri ve önderlerinin her dediklerini gözleri kapalı yerine getirdikleri Haçlı tarihlerinde hikâye edildi. Haşhaşiler tarafından ortadan kaldırıldıktan sonra 1273'te meşhur Venedikli seyyah Marko Polo, Çin'e giderken Alamut Kalesi'ni gezmiş ve seyahatnamesinde çevreden dinlediklerine dayanarak bu ları uzun uzun şöyle anlatmıştı:"Surlar içinde meyve bahçeleri içinde eşi görülmemiş bir saray ve köşkler vardı. Bal, şarap ve su akan kanallar vardı. Saray, her türlü aletini çalan, şarkı söyleyen ve dans eden kadınlarla doluydu. Liderleri sahte bir cennet yapmış ve adamlarını da bu bahçenin cennet olduğuna inandırmıştı. Müstahkem bir kaleyle korunan bahçeye 12 ile 20 yaşları arasındaki gençler dörtlü veya altılı gruplar hâlinde alınarak haşhaşi yapılırdı. Gençlere bahçeye girmeden afyon verilir, kendinden geçen gençler bahçede gözlerini açtıklarında kendilerini cennette zannederlerdi. Haşhaşi lideri bahçedeki adamlarını uyuşturucu ile uyutarak sarayına getirir, suikastçı uyandığında kendini cennetten çıkmış bulurdu. Lider, adamına 'Git eğer şu kişiyi öldürürsen seni cennete göndereceğim' derdi. Suikast sırasında ölecek olurlarsa da gelecekleri yerin yine bu cennet olacağını söylerdi. Liderlerine inanan Haşhaşiler, tekrar cennete dönmek için hiçbir şeyden çekinmeden Alamut hâkiminin her söylediğini yerine getirirlerdi. Kılık değiştirmede usta olan fedaileri liderlerinin 'atla' emriyle Alamut'un surlarından kendilerini kayalıklara bile bırakırlardı. Bölgedeki hükümdarlar, bu engellenemeyen güç yüzünden Haşhaşi liderini isteklerini yerine getirir, vergi bile verirlerdi". Seyyah ve tarihçilerin eserleriyle Avrupa'ya yayılan Haşhaşi kelimesi, 13. yüzyıldan itibaren Batı dillerinde suikastçı (assasin) manasında kullanılmaya başlanıldı. Dante'nin İlahi Komedya isimli eserinde "assasin" kelimesini kullanması bu terimi yaygınlaştırdı.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN