Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldırım Bâyezid'in 1394'ten itibaren 'u kuşatma altına alması üzerine, Batı Hıristiyanlar gözlerini bize çevirdi. 1396'da Niğbolu Haçlı Seferi'ni Osmanlılar kazandılar. İstanbul'un 1453'teki fethi Avrupa'da büyük bir yankı yaptı. İtalya'dan Sırbistan'a herkes sıranın kendilerine geldiğine inanıyor ve korkuyordu. İstanbul'un fethinden sonra devamlı Haçlı seferi düzenlemesiyle ilgili toplantılar yapılmış, ancak bir netice çıkmamıştı. Kanunî'nin 1529'daki Birinci Kuşatması ile tehlikenin nefesini iyice enselerinde hisseden Avrupalılar'ın, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı ilgisi ve korkuları daha da arttı. Avrupa'da Haçlı birlikleri kurulup, Türk ilerleyişini durdurmak için papalık başkanlığında yapılmadık toplantı kalmadı, ancak Osmanlı fetihleri durdurulamadı. Hıristiyan hükümdarlar, Vatikan'ın öncülüğünde asırlarca Türkler'i Avrupa'dan atmak için birleşip, Haçlı seferi düzenlemeye çalıştılar. İnebahtı Savaşı ve İkinci Viyana Kuşatması sırasında Haçlı birliği de kurdular. Ancak yüzlerce defa Haçlı seferi teşebbüsü olmuş, çoğu hayata geçirilememişti. Papalığın Haçlı seferiyle ilgili teşebbüsleri o kadar çoktur ki bunları okurken insan yorulur.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN