Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü olarak tanıdığımız İbrahim Kalın, aslen tarihçi olup daha sonra felsefe ve İslam düşüncesi üzerine yüksek lisans ve doktora yapmış bir entelektüeldir. İnsan yayınlarından çıkan "Ben Öteki ve Ötesi, İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş" isimli kitabında İslam-Batı ilişkilerini felsefi ve tarihi olarak ele alıyor. Avrupa kelimesinin etimolojisinden hareket edip, Avrupa'nın ne olduğu sorgulanıyor. "İslam, Hıristiyanlık ve Bizans", "Haçlı Seferleri", "Ortaçağ'da İslam-Avrupa İlişkileri", "Endülüs İslamı" konuları ele alınıyor. Avrupa ve Türkler kısmandaysa"Machiavelli'nin Osmanlı'ya bakışı, papanın Fatih'e yazdığı mektup, Türkler'in Truvalı olması meselesi, Batı'da Türk imajı, Osmanlı ve Protestanlar, Tökeli İmre'nin günleri" gibi konular incelenmiş. Mehter ve Batı müziğinden Namık Kemal'in Renan reddiyesine kadar iki medeniyet arasında geçen birçok ilişki, mesele ve tasavvur ele alınmış. Özellikle Avrupa sömürgeciliği, seyyahlar ve Oryantalizm'in üzerinde genişçe durulmuş. Burada özellikle "Jefferson'un Kur'ân'ı" ile "Hacı Ali'den Hi Jolly"e başlıklı yazılar ilgi çekiyor. Bu eserde de görüldüğü gibi geniş bir tarih ve felsefe birikimine sahip, entelektüel bir devlet adamımızın olması için bir kazançtır. İbrahim Kalın'ın "Ben Öteki ve Ötesi" isimli eserini Batı ile ilişkilerimizi anlamak isteyen herkese tavsiye ediyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN