Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kime niyet kime kısmet!
AK Parti'yle oynayacaklardı. CHP'yle oynuyorlar.
Bir dönem Erdoğansız AK Parti için çabaladılar. Daha sonra AK Partisiz Erdoğan için uğraştılar. İkisinde de başarılı olamadılar.
Şimdi Erdoğan partisinin başına geçiyor, AK Parti devamlılık içinde değişim felsefesiyle yenileniyor.
Reformcu gündemine, Türkiye'nin bütününü kuşatma siyasetine sahip çıkıyor.

***
Referandumdan hayır çıksaydı AK Parti'ye yöneleceklerdi.
Evet çıktı, CHP'ye yöneldiler.
Eskilerin, eski muhaliflerin tat vermediğini biliyorlar. Yeni isim, yeni heyecan arayışındalar.
Ve tabii ki yeni bir strateji arayışında...
***
İki gün önce CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke genel başkan yardımcılığı ve parti sözcülüğü görevlerinden istifa ettiğini duyurdu.
Zehir zemberek bir açıklama yayınlayan Böke, CHP yönetiminin 16 Nisan sonrasındaki politikalarını eleştirdi. "Bu yönetimin parçası olmak istemiyorum" dedi.
Böke'ye göre en temel mesele CHP yönetiminin referandum sonuçlarını meşru kabul edip yoluna devam etmesi. Bunun yerine ne olmalıydı?
Bir yandan meşruiyet tartışması sürdürülürken, öte yandan da sokaklar hareketli tutulmalıydı!
Kalkışma siyasetinden vazgeçilmemeli, Gezi ruhu yeniden canlandırılmalıydı! Özetle Böke, bu "netlik ve kararlılığı" Kemal Kılıçdaroğlu'nda görememiş ve basmış istifayı.
***
Böke'nin istifası sıradan bir istifa değil. Hatırı sayılır bir süredir üzerinde çalışılan, Batı medyasında parlatılan bir isim.
Böke, toplumun merkezine hitap edebilecek, toplumun büyük bir kesiminin benimsediği yerli ve milli siyasete karşı başarı sağlayabilecek bir isim değil. Fakat belki de mesele değil.
Selin Sayek Böke, referandum sonrasında meşruiyet tartışmasını canlı tutmak için çok uğraştı. "CHP, sine-i millete dönmeli" diyerek CHP'nin parlamentodan çekilme tartışmalarının önünü açtı. O günlerde Batı'dan "hadi topluca çekilin Meclis'ten" sesleri duyuldu.
Hesap şuydu:
Önce CHP, hemen ardından HDP Meclis'ten çekilecek, sokaklara dönülecek, yeni bir kalkışma furyası başlatılacaktı.
"CHP Meclis'ten çekilseydi HDP'liler de çekilecekti" sözü HDP Washington temsilcisine ait.
***
Selin Sayek Böke, yurtdışındaki Erdoğan düşmanlarından büyük alkışlar alan, almaya da devam eden bir figür. Birkaç gündür Washington'dayım ve bu istifanın Türkiye karşıtlarında ciddi bir heyecan yarattığını gözlemledim.
Hesap, kötü bir hesap.
Tutar mı, tutmaz. Ama bu hesabın yapılıyor olması bile çok şey anlatıyor.
Türkiye'nin arkaik solcularıyla Batı'nın liberalleri aynı dili konuşuyor. Her ikisi de Türkiye'de "millete karşı bir halk yaratmak"tan bahsediyorlar.
CHP'ye "Meclis'ten çekil" çağrısı yapıyorlar.
"Siyaset çözülsün, sokaklar hareketlensin" diye mücadele veriyorlar.
Halbuki, adaletsizliği, dalavereyi, kısa yoldan iktidar olma arayışlarını bir kenara bırakıp Türkiye gerçeğini anlasalar ve buna uygun hareket etseler, ne onların hesabı şaşacak, ne de bizim asabımız bozulacak.
***
Neyse, biz bunlara aldırmayalım, işimize bakalım...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN