Bizim dizi oyuncularımız Arap ülkelerinde "Hollywood yıldızı" muamelesi görmeye devam ediyorlar. Araplar'ın son keşfi ise şu sıralar atv'deki "Aşk ve Ceza" dizisinde rol alan Murat Yıldırım. Cumartesi günü MBC 1 kanalında yayınlanan "Sabah El Heyr Ya Arab" (Günaydın Ey Arab) programına konuk olan Murat Yıldırım yakışıklılığıyla olduğu kadar, verdiği samimi yanıtlar ve sempatik tavırlarıyla da Arap izleyicilerin bir kez daha hayranlığını kazandı. Kanalın internet sitesinde geçen hafta pazartesiden başlamak üzere manşette şöyle bir duyuru yer alıyordu: "Türk dizilerinin Emir'i cumartesi günü MBC 1 kanalında Sabah El Heyr Ya Arab programında konuk edilecek." Peki bu "Emir" ismi nereden geliyordu? Şu günlerde MBC'de yayınlanan ve pek çok Ortadoğu ülkesi tarafından izlenen "Asi" dizisinde Murat Yıldırım'ın Arapça dublajdaki ismi "Emir" olarak geçiyorda ondan. Araplar, en saygın, en sevilen, en üst makamdaki insanlara verilen ismi Yıldırım'a layık görmüş ve onu "Emir" ilan etmişlerdi. MBC 1 kanalının üst düzey yöneticileri tarafından izleyicilerden gelen yoğun talep üzerine "VIP konuk" olarak Dubai'ye davet edilen Murat Yıldırım'ın sohbet sırasında en fazla sempati toplayan özelliği ise anne tarafının Arap kökenli olduğunu açıklamasıydı. Annesinin o anda kendisini MBC 1 kanalında izlemekten büyük gurur duyduğunu, tüm yakınlarına haber verip, oğlunu Arap televizyonunda izlemelerini istediğini belirten Yıldırım, Dubai'ye gelmeden önce de annesi tarafından Araplar konusunda bilgilendirildiğini söyledi. Yıldırım'ın bu sözleri başta programın Suudi Arabistanlı sunucusu Lujeyn Omran olmak üzere tüm Araplar'ı adeta mest etti. Eğer bir Türk-Arap ortak projesi olursa gelecek teklifi seve seve kabul edeceğin söyleyen Yıldırım'ın "İki kültür birbirine çok yakın. Türk dizileri Arapların duygularına da hitap ediyor. Bu yüzden Türk dizileri Arap televizyonlarında başarılı oluyor. Arap ve Türk halklarının bir gün kültürel açıdan çok daha yakınlaşmasını umut ediyorum. Dizide Suriye lehçesi ile dublajımı yapan sanatçıyı ise çok başarılı buldum. Ziyaret etmek istediğim yerlerin başında Filistin geliyor" şeklindeki sözleri ise izleyiciler arasında büyük bir memnuniyet yarattı. Program sonrasında kanalın internet sitesine bırakılan yüzlerce mesaj bu hoşnutluğu kanıtlıyordu. Bunlar arasında Amal adındaki bir kadın hayranın yazdıkları, en ilginç olanıydı: "Ey Türk Emir'i, seni bugün Sabah El Heyr Ya Arab programında izlerken kalbim sanki durdu. Seni çok seviyorum Ey Türkler'in Emiri..." NOT: Bu haberin sizlere ulaşmasını sağlayan gazeteci ve şair dostum Abir Zaki'ye bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN