YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

Ergen sözlüğü

Eskiden de 'moda tanımlama ve deyimler' gençlerin diline yerleşirdi. Ama bugün sosyal medyanın hızıyla bu 'yeni dil' çok daha hızla yaygınlaşır oldu. Eminim orta yaşın üzerindekiler, gençler arasında kullanılan bu yeni dili anlamakta zorluk çekiyordur.
Ben de kendilerine yardımcı olmak adına minik bir 'rehber' oluşturayım istedim. İşte, gençlerin günlük konuşmalarına egemen olan ama onları dinleyen yaşlıların hiçbir şey anlamadığı o kelimelerin anlamları:
YÜRÜMEK: Kur yapmak... Cümle içinde kullanımı: "Bu çocuk resmen sana yürüyor ya!"
YÜKSELMEK: İlgi duymak, heyecanlanmak, duygusal açıdan yoğunlaşmak... Cümle içinde kullanımı: "Ay bu çocuğa birdenbire yükseliverdim ben..."
ATARLANMAK: Hiddetle karşı çıkmak, eleştirme amacıyla söylenmek... Cümle içinde kullanımı: "Durup dururken bana niye atar yapıyorsun ki şimdi?"
GİDER YAPMAK: Terslemek, refüze etmek, olumsuz düşüncelerini üstü kapalı ifade etmek. Cümle içinde kullanımı: "Herkesin içinde bana gider yaptı, iyi mi!"
GİDERİ OLMAK: İdare edecek kadar iyi olmak... Cümle içinde kullanımı: "Pek yakışıklı sayılmaz ama bir şekilde gideri var yani..."
ÇILGIN ATMAK: Eğlenceden yorgun düşmek, çılgınca eğlenmek... Cümle içinde kullanımı: "Aysu'nun doğum gününde nasıl çılgın attık anlatamam..."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN