YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

Bu nasıl donanım?

İtalya'da batan Türk bandıralı yük gemisinde iki mürettebat yaşamını yitirdi, beşi kurtarılırken kayıp olan dördünden haber yok. Görüntüleri izledim, haberleri didik didik ettim, firma yetkilisinin açıklamasını dinledim. Yetkili diyor ki:"3 yaşındaki gemimiz her türlü donanım ve yüksek teknolojiye sahipti..." İyi de geminin çarpışma anı ile batış anı arasında tam 20 dakika geçmiş.
Bu süre içinde mürettebatını tahliye edemeyen gemi nasıl 'son teknoloji ürünü' olabilir ki?
Görüntülerdeki tahlisiye botuna baktım. Bildiğimiz sandal... Oysa uluslararası sularda seyahat eden "son teknoloji" gemilerde; tüp şeklinde, asla su almayan, alabora olsa bile yeniden düzelebilen, içinde her türlü navigasyon cihazı bulunan, havai fişek ve elektronik sinyaller yardımıyla bulunduğu yeri gösterebilen tahlisiye botları vardır. Nerede? Yok...
Havada, karada, suda, yer altında, inşaat iskelesi üstünde...
Yitiyor canlarımız...
Bitiyor umutlarımız...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN