Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde kadınları aşağılayan 'müsait' sözünün açıklaması büyük yankı uyandırmış, biz de bu köşede sözlükteki diğer 'ucube' tanımlamalara yeni örnekler vermiştik.
Ama görünen o ki, bu sözlük, temizlemekle bitmeyecek. Yeni bomba, 'esnaf' kelimesinin karşılığı... Şöyle tanımlanmış sözlüğümüzde:
1- İsim: Küçük sermaye ve zanaat sahibi. "Kendileri balıkçı olmayıp da balık satan esnafı da severim."-S. F. Abasıyanık.
2- Başlıca düşüncesi, mesleğinin bütün inceliklerinden yararlanıp bunları karşısındakinin zararına kullanarak ve meslekte kötü örnek oluşturarak çok para kazanmak olan kimse.
3- Kötü yola sapmış olan kadın. "Esnaftan bir kadın."
Önce; işini dürüst ve ahlaklı bir şekilde yapan esnaftan mı özür dilenmeli, yoksa tüm kadınlardan mı; bir türlü karar veremedim. Sanırım 'sözlük' sahiplerine önce 'vicdani gözlük' gerekiyor.
Resmi sözlüğünde bile kadına sürekli şiddet uygulayan bir toplumda, cins-i latif'e yönelik cinayetleri önleme gayretleri, 'latife'den öteye gidemeyecek korkarım...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN