YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

Survivor’da Vietnam Sendromu

Dünya, savaş sonrası psikolojik travmaların etkisini Savaşı'ndan dönen askerleri sayesinde öğrendi. Uzakdoğu'dan fizik olarak az hasarlı ama psikolojik açıdan 'pert' halde dönüyorlardı. Aralarından pek çok katil, sapık çıktı. (Taksi Şoförü filmi bu olayın en çarpıcı hikayesidir) ABD hükümeti, onları rehabilite etmek için çok fazla para ve emek harcamak zorunda kaldı.
Geçen hafta 3.5 ay sonra aileleri ile telefonda konuşma imkanı bulan Ünlüler takımını izlerken aklıma Vietnam Sendromu geldi. Çünkü psikolojik açıdan ne kadar harap hale geldiklerine şahit oldum. Koca koca delikanlılar, ağlamaktan anne babaları ile konuşamıyorlardı bile...
Açlık, sıcak, yarışma stresi ve ilkel yaşam koşullarının üzerine gelen hasret, onları 'savaştan çıkmış' hale getirmişti. Survivor 2016 yarışmacıları, dönüşte yine anne yemeklerine ve yumuşak yataklarına kavuşacaklar elbet; ama benim şahsi kanaatim, hepsinin bir süre psikolojik yardım almalarının şart olduğu...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN