YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

Kiraz mevsimi

Zafer Kiraz, TRT emektarlarından. Şimdilerde hafta içi her gün TRT 1'in haber bültenini sunuyor. Reyting listelerinde hızla yükseldiğini, ilk üçe girmeye başladığını hatta anlı şanlı, reklamlı, janjanlı bazı ana haber bültenlerini bile geride bıraktığını görünce, birkaç gün üst üste TRT 1'in Ana Haber Bülteni'ni mercek altına aldım. Haber hiyerarşisi dengeli. Haberler hem kısa, hem de dinamik. Ajanslardan gelse bile üzerinde kurgu olarak emek harcanmış. Ama haberleri izlenilir kılan ana sebep, Zafer Kiraz'ın onca yıllık deneyiminden süzdüğü usta işi sunumu. TRT, klişelerini kırıp tabularını yıktığından beri kurumun yayıncılığı gelişti, özel kanallarla rekabet edecek hale geldi. Belli ki ana haber bülteninde de Zafer Kiraz'a özgürlük tanınmış. O eskinin kuru, sıkıcı, klişelere bağımlı TRT haberciliğinden sıyrılıp rahatlamış. Öyle olunca da sunuculuk yeteneği şaha kalkmış. Dev ekranın önünde, ayakta sunum, bültene büyük bir dinamizm katmış. Zafer Kiraz'ın yerinde jestleri, ölçülü mimikleri ve tonlamaları, araya sıkıştırdığı minik espri ve yorumlarıyla bülten gerçekten de izlenilir hale gelmiş. Umarım TRT haberlerinin reyting listelerindeki hareketliliği sadece 'Kiraz mevsimi' ile sınırlı kalmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN