Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Star TV'deki Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizisinin Muhteşem Yüzyıl: Hürrem dizisi kadar tutmamasının başlıca sebeplerinden biri, yeni padişah 1. Ahmed'in eski dizideki Kanuni kadar güçlü, dirayetli, kudretli bir karakter olmamasıydı.
Çünkü Türk halkı, konu 'iktidar' olduğu 'güçlü karakter' görmek ister. (Dilimizde erkeklik kudreti ile devleti yönetme iradesinin aynı kelime ile (iktidar) ifade edilmesine dikkatinizi çekerim) Durum böyleyken, kendi içinde tutarsızlıklar yaşayan, içine kapanık, depresif, sürekli annesi ve Kösem'in direktifleriyle hareket eden, iki ayaklı bir 'zaaf' olarak gösterilen bir padişahın izleyici tarafından reddedilmesi kadar doğal bir durum olamazdı zaten. TRT'nin dönem dizisi Bir Zamanlar Osmanlı:
Kıyam'da, Sultan 3. Ahmed döneminin (Lale Devri) işlenmesi de, reyting adına böyle bir risk oluşturuyordu ve nitekim dizi ekranda fazla tutunamadı.
Muhteşem Yüzyıl ise Star'dan FOX'a transfer edilince, bu tercihten vazgeçilmeye çalışıldı. Önümüzdeki sezon 4. dönemini izleyeceğiz. Bana göre Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra bir televizyon dizisi baş karakterinin ihtiyaç duyacağı tüm dramatik özellikleri bünyesinde barındıran bir padişah 4.
Murat. 'Dediğim dedik, çaldığım düdük, astığım astık, kestiğim kestik' tavrıyla, dizinin senaristlerine çok daha fazla drama ve aksiyon ilhamı sağlayacağı kesin.
Ama ölü doğan bebeği canlandırmak olası mı, işte orası biraz meçhul.
Çünkü Muhteşem Yüzyıl geçen sezon Star ekranlarında fazlasıyla kan kaybetti.
Sözün özü şu: Türk televizyon izleyicisi, karşısında hep; savaş meydanlarında elinde kılıcıyla en önde at süren, zafer üstüne zafer kazanan, toprağına toprak katan liderleri yeğliyor.
Örnek mi? İşte TRT'ye 'Diriliş' sağlayan Ertuğrul...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN