Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 Nisan 2018 Pazar tarihinde bu köşede, 'Duydunuz mu zilin sesini?' başlığıyla şöyle yazmıştım:
'Dünyanın en ünlü zillerinin İstanbul'da yaşayan bir Ermeni aile tarafından yapıldığını, ABD'li 'da yayınlanan, Kanada yapımı 'Antika Avcıları' belgeselinin Avustralya'daki çekimlerinden öğrendim.
Terk edilmiş depolardan açık artırma ile aldıkları antikaları pazarlayarak geçimlerini sürdüren iki Avustralyalı, bu kez depoda bateri zilleri buldular.
Onları bir müzik mağazasına götürdüler.
Uzman satıcının gözleri, zillerin üzerindeki markayı görünce adeta yerinden uğradı. "Buradaki 'Zilciyan İstanbul' yazısı, müzik piyasasında dolar işareti yerine geçer.
Bu aile 400 yıldır dünyanın en iyi zillerini yapar" dedi ve sadece tek bir zili tam 1800 dolara bizimkilerden satın aldı.
Belgeseli izledikten sonra Zilciyan Ailesi'ni araştırdım. Bateri zilleri, ilk olarak İstanbullu Ermeni usta Avetis Zilciyan tarafından 1623 yılında yapılmış. 1929'da ABD'ye yerleşen Zilciyan Ailesi'nden Avedis Zilciyan (1889-1979), burada bir atölye açmış.
Onun ölümünden sonra oğlu Arman, 2002 yılına kadar bu geleneği sürdürmüş.
Şimdilerde ise 'nin Uzunköprü ilçesinde yaşayan , Ermeni ustadan öğrendiği bu sanatı dünyaya yayıyor. Atölyesinde bronz, bakır ve kalaydan ürettiği el yapımı bateri zillerini, ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediyor. Sizce de Zilciyan Ailesi ve zilleri, başlı başına bir belgesel konusu değil mi?' Pazar günü a Haber'in yeni programı 'Hatıralar'da, sunucu Emine Kavasoğlu'nu o atölyede röportaj yaparken izlediğimde nasıl mutlu oldum anlatamam.
Hem suya yazı yazmadığımı anlama, hem de bu vesileyle 'a Haber'de şahane bir program başladı. Her pazar saat 14.30'da yüreklere dokunan enfes bir belgesel izlemek istiyorsanız a Haber'de mola verin' deme fırsatını buldum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN