Türkiye'nin en iyi haber sitesi
FUNDA KARAYEL

Doğayla iç içe bir hayat öneriyorum

Köyceğiz'e yerleşip yaratıcılığına yaratıcılık katan Yılmaz Erdoğan'ın 'Organize İşler 2'nin senaryosunu bitirdiğini duydum. Filmin detaylarını merakla beklerken, tesadüfen plajda okuduğum kitapta da karşıma Erdoğan'ın röportajı çıktı. Başarılı sinemacı Yılmaz Erdoğan, Can Aydoğmuş'un 'Düşle İnan Yaşa' adlı kitabında geçmişinin ve kendisinin özeleştirisini yapmış ve gelecek nesil için harika tavsiyelerde bulunmuş. Köyceğiz'e yerleşmesiyle ilgili 'Keşke bunu 40 yaşında değil de daha önce yapsaydım' diyen Erdoğan, röportajda gençlere yüzde yüz doğayla iç içe olmalarını öneriyor. Erdoğan, 'Her sene sekiz tane dünyayı kurtaran Amerikan filmi çekiliyor; sahte kahramanlar, sahte dünyaları yok etme sürecine katılarak kurtarmış gibi yapıyorlar, dünya her zamankinden daha berbat durumda ama biz dünyayı kurtaracak çocuklar yetiştirmeliyiz' diyor. 'Velilerden fazla umudum yok; çocukların hepsine tavsiyem, direnin, uslu çocuk olmayın, meraklı çocuk olun' diye ekliyor. Meraklı çocuk olun, doğayla iç içe olun, kıskançlık duygusundan arının, önünüze bakın gençler, Erdoğan'ın tavsiyelerini dikkate alın; bakalım sizden nasıl şaheserler çıkacak, hep birlikte görelim.
Yılmaz Erdoğan, röportajda ebeveynlerin korkak olduğundan da bahsetmiş. Usta oyuncu, 'Anne-babalık korkak bir iştir, böyle olmamalı. Aileler çocuğa sürekli bir sınır çizerler, sıra dışı çocuklar da hep o sınırları ihlal ederler. Çocuğunuzun elindeki en değerli şey, onun meraklı yapısıdır. Onların merakını köreltmeyin' diyor.

'TİYATRO KURAMAZSIN DEDİLER KURDUM'
Lise çağlarında futbolla ilgilenen Yılmaz Erdoğan, gençlerin almaları gereken dersi şu sözleriyle anlatıyor: "Bana neyi 'Yapamazsın' dedilerse o beni motive etti. 'Tiyatro kuramazsın' dediler kurdum. 'Yazamazsın' dediler yazdım. 'Oynayamazsın' dediler oynadım. 'Çok kötü oynuyorsun' dediler iyi oynadım."
O kadar tuhaf bir dünya var ki, pozitif destek denen şeye alışık değiliz. Gerçekten de öyle, o yüzden yılmayın çocuklar yapamazsın diyenlere inat Erdoğan gibi yapın, bakın sonucu harika. Can Aydoğmuş'un kitabında röportajın devamı ve muhteşem ilham veren hikayeler var, şimdiden iyi okumalar...

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA