MEVLÜT TEZEL
MEVLÜT TEZEL

Sanat için uyudu!

Heykel, seramik çalışmalarıyla tanınan Uğur Çakı, Alaçatı'daki sergisinin açılışında bir masa üzerine uzanarak uyuma performansı sergilemiş. Salvador Dali'nin 'Uyku' tablosuna gönderme yapmış.
Yarım saat geçmesine rağmen uyanmayınca, sergiye gelen bir kadın Çakı'yı öperek uyandırmış. Çakı da "Artık kurdeleli açılışlar dikkat çekmiyor. Ben de bunu bir yıl önce düşündüm... Şu anda o kadar çok uykum var ki, herhalde günlerce uyurum" demiş.
Önceden planlayıp, gerçekten uyumak da ilginç. Ama fotoğraflardan Çakı'nın mışıl mışıl uyuduğu anlaşılıyor.
Habertük bu habere güzel başlık atmış: 'Sanat için uyudu zor uyandı.'
Heykel ve seramik önemli sanat dalları ama Türkiye'de kaç kişinin umurunda?
Çakı, kurdele kesmek gibi banal bir hareket yerine uyumayı tercih ederek haber olmayı ve sanatına ilgi çekmeyi başardı. İşte fark yaratmak bu! Birçok eser sanat açısında doruk noktasına erişse de ilgi çekemediği için insanlara ulaşamıyor. Artık dikkat çekmek; güzel bir sanat eseri ortaya çıkarmaktan daha önemli.
Bir de sanat etkinliğinde kurdele kesilmesin! Köprü, AVM mi açıyoruz?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN