Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu ülkelerinin konuştuğu en yaygın dil Arapça. Ancak Arapça, ciddi anlamda bölgesel bazı lehçe değişiklikleri gösteriyor. Hatta bir lehçeyle konuşan Arap'ın, diğer lehçeyle konuşanı anlayamayacağı ölçüde farklılıklar olabiliyor. En yaygın kullanılan lehçelerden biri de lehçesi.
'de yaklaşık 3 milyon li var. Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye entegrasyonu büyük bir proje. Entegrasyonu sağlamak için önce iletişim kurmak gerekiyor. Çalışma hayatından eğitime, sağlığa birçok alanda Suriyeli mültecilerle iletişimde lehçe farklılığı büyük sorun aslında.
Suriyelilerle iletişimde görevli devlet kurumlarındaki Arapça bilen yetkililerin bile Suriye lehçesini bilmeleri gerekiyor.
İşte bu noktada bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Şam'da doğup büyümüş olan ve Türkiye'de Suriye lehçesi üzerine çalışmalar yapan filolog Hasan Mustafa ile Beyoğlu Dilnihat Özyeğin Anadolu Lisesi'nin müdür yardımcısı filolog Gökhan Bulut; şu günlerde Suriye lehçesi tabanlı bir Arapça sözlük yayınlatmaya hazırlanıyor. Türkiye'de Arapça iletişime büyük katkı sağlayacak olan, turizm ve sağlık alanından örneklerle de desteklenmiş bir çalışma bu. Suriyeli mültecilerle iletişimde büyük bir boşluğu dolduracağına inandığım bu tarz çalışmaların destek görmesini ve sayılarının artmasını umut ediyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN