Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçtiğimiz hafta ünlü oyuncu Sevcan Yaşar, sevgilisi Sermiyan Midyat'ın kendisine Fenerbahçe'deki evinde fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı gerekçesiyle şikâyette bulunmuştu. Bu haberi SABAH'ta ayrıntılı bir şekilde okudunuz. Dün de Günaydın'da Tuba Kalçık'ın Sevcan ile yaptığı röportaj yayınlandı. Sevcan daha önce de şiddete maruz kaldığını, hep sustuğunu ama en son yediği dayaktan sonra 155'i aramak zorunda kaldığını tüm detaylarıyla anlattı. Sermiyan polisi aradığını duyunca kapıyı kırmış, Sevcan'ı teklememiş, yerde sürükleyip kapının önüne atmış. Sevcan darp raporu almış ama Sermiyan karakolda da tehditlerine devam etmiş. Sermiyan dayak olayını reddetti ama Sevcan darp raporu ve karakolda yaşananların delil olarak dava dosyasında yer alacağını söylüyor.

NEDEN SESSİZSİNİZ?
Normalde bu dayak olayı ilk duyulduğunda kadın dernekleri hemen harekete geçer, olayı araştırır ve yaşananlar doğruysa hemen mağdurun yanında yer alırlar, basın açıklaması yaparlar. Sonrasında ise davayı takip ederler, kadına şiddet uygulayan şahıs ceza alana kadar olayın peşini bırakmazlar. Muhalif sosyal medya fenomenleri olayı kınayan tweet'ler atar, aydınlar, yazarlar yorum yapar vs. Bunu başta Sıla-Ahmet Kural olayında olmak üzere birçok olayda gördük! Ama böyle bir refleks, Fox TV sunucusu İsmail Küçükkaya, ressam eşi Eda Demirci'yi dövünce, ünlü yarışma sunucusu Ali İhsan Varol, karısı Ayşe Varol'a yumruk atınca ve en son Sermiyan Midyat sevgilisini tekmeleyip darp edince gösterilmedi! Bunlara benzer başka örnekler de var!
Ne yazık ki, kadın dernekleri, feministler, aydınlar, sosyal medya fenomenleri dayak atan muhalif ya da solcu bir erkek olunca genelde sessiz kalmayı tercih ediyorlar! Ana akım medyadaki bazı gazetelerde bile Sermiyan Midyat'ın dayak atması haber olmadı! Magazin haberi dikkat çekmez mi diye düşündüler acaba? Vay be Sermiyan'ın bile ne büyük lobi gücü varmış! Sermiyan'ın dayak atması değil ama dayak haberini yalanlaması haber oldu!

HANİ 'ŞİDDETE HAYIR'DI?
Solcu, muhalif Cihangir tayfasındaki dayanışma ruhuna hayranım! Hem muhalif geçinirler, hem de kadın döven arkadaşlarına sahip çıkarlar! Hani "Kadına kalkan eller kırılsın, kadına şiddete hayır"dı! Sermiyan Midyat, İsmail Küçükkaya kadın dövünce neden sessiz kalıyorsunuz?
Kadın dernekleri, muhalifler, aydınlar, Twitter ahalisi size basit bir sorum olacak: Dayakçı erkek solcu, muhalif, Kemalist olunca kadına şiddet uygulamış sayılmıyor mu?

Sigarayı bırakmanın tam zamanı
24 Nisan'da bu köşede Fransa'da sigara içenlerin koronavirüs salgınından daha az etkilendiğini ileri süren bir araştırmaya ihtiyatlı yaklaşmıştım. Ve sigara kullanıcısı olup virüsü kapanların iyileşme oranının düşük olduğunu yazmıştım.
Son dönemde başarılı projelere imza atan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk'ten duyarlı bir yaklaşımda bulunduğumu belirten bir teşekkür mektubu aldım. Öztürk, mektubunda söz konusu araştırmayla ilgili haberlerin neden olduğu yanlış anlaşılmadan Fransa Ulusal Sağlık Kurumu'nun da rahatsız olduğunu ve nikotinin sağlığa zarar veren etkilerine dikkat çeken bir açıklama yaptığını belirtiyordu.
Sigara kullananların, koronavirüse karşı 14 kat daha fazla risk altında bulunduğuna değinen Öztürk, mektubunda Yeşilay olarak koronavirüs salgınıyla birlikte sigaranın akciğerlerde yarattığı hasarın virüsle mücadeleyi ne kadar zorlaştırdığına dikkat çekmek için Sigarayı Bırakmanın Tam Zamanı kampanyasını başlattıklarından söz ediyordu.
Buradan da duyuralım: Sigarayı bırakmak isteyenler her zaman Yeşilay Danışmanlık Merkezleri'nden ücretsiz olarak psikolojik ve sosyal hizmet desteği alabilirler!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA