Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversiteye giriş sınavının 2014 sonuna kadar değiştirilmesi planlanıyor. Bu konuda eğitimcilerden aldığım kesin olmayan bilgileri paylaşmak istiyorum. Lisenin dört yıllık müfredatını kapsayan olgunluk sınavı getiriliyor. MEB'in yapacağı sınav öğrencinin bilgisi yerine, lisede aldığı temel yetkinlikleri ölçecek. Yeterli puan alamayanlar üniversite giriş sınavına katılamayacak. Matematik ve fen alanında çok ilerlemiş ABD, Çin, Japonya ve Finlandiya'daki eğitim sistemi, bizde de uygulanacak. Eğitim ve öğretimde niteliğin artırılması için çalışılacak. Müfredat bilimsel veriler doğrultusunda yenilenecek. Yoğun bilgi programı yerine, analitik düşünme ve sorgulamayı öğreten yapıya dönüştürülecek. Yabancı dil eğitiminde gramer ve kelime öğretimi yerini, pratik dil eğitimi metoduna bırakacak. Lise türü de, akademik ve meslek olmak üzere ikiye indirilecek. Türler arasında programlardan kaynaklanan kalite farkları kaldırılacak. Öğrenci ilgilendiği alanın zorunlu ve seçmeli derslerine ağırlık verecek. Ortaokul ve lisede aldığı derslere göre istediği yükseköğrenim bölümünü tercih edebilecek. Böylece, ortaokuldan liseye geçişte SBS vb. sınavlara gerek kalmayacak.
Tüm bu çalışmalara rağmen, Galatasaray ya da İstanbul liselerine nasıl ��ğrenci alınacağı net değil.

Sistem sil baştan
Üniversiteye
giriş sınavı yeniden yapılandırılacak. Sınava YÖK karar verecek, ÖSYM uygulayacak. Sınavlar öğrenciyi strese sokmayacak; sonbahar ve ilkbaharda birden fazla yapılabilecek ve en yüksek puan alınan sınav sonucu geçerli olacak. Baraj puanları kalkacak. Doğrusu da bu. Üniversiteye giriş için lise diploması, puan ve başarı sırası yeterli olmalı. ÖSYM'den randevu alınarak sınava girilecek. Sınavlar tek noktada kurulan merkez kampuslarda yapılacak.
YÖK, MEB ve TÜBİTAK'ın en kısa sürede, bu konuda ortak çalışma başlatmaları gerekiyor. Yeni sınav şekli, bu yıl 4+4+4 eğitim sistemiyle liseye başlayacak öğrencilere, 2016'da uygulanırsa, kimse mağdur olmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN