Türkiye'nin en iyi haber sitesi
SAİT GÜRSOY
SAİT GÜRSOY

Süper akıllı toplum

Yurt dışında ve yurt içinde yükseköğretime ve iş dünyasına önemli hizmetler yapmış akademisyen-yazar Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu ile online yayında buluştuk. Kitapları ve kuruculuğunu yaptığı ' Derneği' vasıtasıyla 'ye tanıtmaya çalıştığı Süper Akılı Toplum Ekonomik ve Sosyal Gelişim Modelini konuştuk. Büyükuslu'ya göre yaşadığımız baş döndürücü dijital teknoloji bir devrim. İnsanlık tarihinin daha önce hiç deneyimlemediği yeni üretim, tüketim ve yaşam kodlarını beraberinde getirmiş. Bu dönüşümün temelinde ise insanın eğitimi, analitik zekâsı, yaratıcılığı ve inovatif düşünme kapasitesi ön plana çıkmış. Yenilikçi teknolojileri geliştirecek, kullanacak ve aynı zamanda dijital teknolojilerin sebep olduğu ekonomik dönüşüm ve sosyal değişim ile baş edecek akıl, yetenek, beceri düzeyine ulaşmak ve sosyal vizyona sahip olabilmek için Süper Akıllı Topluma ihtiyaç var.
Korona salgını sonrası oluşacak yeni dünya düzeninde kalkınma ve sürdürülebilir gelişim için dijital ekonomik ve sosyal dönüşümün Türkiye açısından iyi yönetilmesi gerekiyor. Yeni sermaye birikim modeli olan dijital ekonomiye geçişin ve iş dünyasının talep ettiği dijital yetkinlik ve beceri düzeyinde yüksek nitelikte insan kaynağının eğitilmesi ve yetiştirilmesi önemli. Genç işsizlikle mücadele etmek ve yeni iş alanları yaratmak için de bu dönüşümün önemli olduğunun altını çizmeliyiz. Yeni dijital teknolojiler yeni fırsatları beraberinde getirecek.

5.0 felsefesi
Bu itibarla, okul öncesi eğitimden üniversite ve sonrası hayat boyu eğitime kadar tüm eğitim süreçlerinin-modellerinin dijital teknoloji devrimi Endüstri 4.0 ve Akıllı Sosyal Dönüşümü destekleyen Toplum. 5.0 felsefesi çerçevesinde yeniden yapılandırılması gerekiyor. Aynı zamanda ülkemizde eğitim sistemi dışında kalmış tüm dezavantajlı kesimlerin, yeni beceriler kazandıracak eğitimlere tabi tutularak meslek sahibi yapılması da önemli.
Akıllı ülkeleri, akıllı şehirleri, akıllı şirketleri, akıllı kurumları yönetmek ve akıllı sistem ve teknolojileri üretmek (yerli ve milli- made from Turkey) için akıllı-dijital insan kaynağına (çok yetenekli, çok fonksiyonel) ve çalışanlara ihtiyaç duyuluyor. Süper Akıllı Toplum inşasının iyi bir entelektüel altyapı, inovasyonun ve girişimciliğin desteklendiği bir eko-sisteme ihtiyaç var. Sosyal refaha, yaşam kalitesine, kaliteli iş hayatına ve insan sağlığına ulaşma hedefleri doğrultusunda organize olmuş, merkezinde insan olan bir modeli ile mümkün olabilecek. Koronavirüs nedeniyle insanlığın yüzleşmek zorunda kaldığı ekonomik ve sosyal tahribat karşısında, Toplum 5.0-Süper Akıllı Toplum çözüm önerilerinin yönetim kültürümüze, iş modellerimize ve sosyal sorumlu liderlik anlayışına entegre edilmeli. Yakın bir gelecekte kamu yönetimi ve iş dünyası açısından kaçınılmaz bir görev olacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA