Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HASAN CELAL GÜZEL

'Tek vatan' ne demek?

Evvelâ bir sevincimi sevgili okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ 'Türklüğün' ve 'Türk Milleti'nin Yeni Anayasa'dan çıkarılmayacağını söyledi. Ben bu sözleri Başbakan Erdoğan'ın sözleri olarak kabul ediyorum. Son iki aylık dönemde bazı ifadeleriyle beni üzüntüye gark etse de Başbakan Erdoğan'ın milliyetçi, vatansever ve gerçek bir Müslüman Türk evlâdı olduğunu biliyorum.
Esasen, Başbakan Erdoğan, görüşme sürecini sekteye uğratmamak için sözlerine dikkat ederek, hiçbir tâviz verilmediğini defaatle beyan etmiştir. Millet, Bayrak, Vatan gibi mukaddes kabul ettiğimiz mefhumlarda bazı ciğersiz ve hainlerin ifadeleri, bizi haklı olarak şüpheye düşürmüş ve ikazlarda bulunmaya mecbur bırakmıştır.

***
Başbakan Erdoğan'ın ünlü 'Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet' sloganının Yeni Anayasa'da aynen yer alması doğru olacaktır. Bu yazımızda 'Tek Vatan'ın ne olduğunu inceleyeceğiz. Hemen söyleyelim ki Tek Vatan 'Türkiye'dir. D. Mehmet Doğan 'Büyük Türkçe Sözlük' isimli eserinde 'Türkiye'yi şöyle tarif ediyor: '1. Türklerin Ülkesi, Türkili, Türkistan. 2. Türkiye devletinin ülkesi, Anadolu ve Trakya'dan meydana gelen ülke. 3. Osmanlı ülkesi.'
Kısaca Türkiye, Türklerin ülkesi demektir. Bu ülkede başka etnik alt grupların da yaşaması, Türkiye'yi Türkiye, yani Türklerin ülkesi olmaktan çıkarmaz. Türkiye adı, bu topraklar için bin yıldır kullanılıyor. Türk'ü inkâr etmekle, 'Türkiyeli' veya 'Türkiye Milleti' demekle Türkiye gerçeğini ortadan kaldıramaz ve gülünç durumlara düşersiniz. Sıkıysa 'Türkiye' ismini değiştirsenize!...

***
Bizim nesil millet, vatan ve bayrak kavramlarına çok önem vermiştir. Vatan ve bayraksız bir millet, milletsiz bir devlet düşünebilir misiniz?... Rahmetli Remzi Oğuz Arık Hocamız'ın 'Coğrafyadan Vatan'a adlı ölmez eserini nasıl bir yudumda okuduğumuzu hatırlıyorum. Mithat Cemal Kuntay'ın dediği gibi, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatan'dır. Üzerinde yaşayan herkesin Türkiyesi, aziz vatanımız, dünyadaki toprak parçalarından en fazla 'Vatan' olmaya lâyık olan bir ülkedir. Mehmet Âkif'in İstiklâl Marşı'nda dediği gibi, 'Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda...'
Vatan şairimiz Namık Kemâl, 'Vatan Şarkısı'nda 'Âmâlimiz efkârımız ikbâli vatandır' diyor. Orhan Şaik Gökyay da 'Bu Vatan, toprağın kara bağrında/ Sıradağlar gibi duranlarındır' diye feveran ediyor.
Lâkin ben en çok Ârif Nihat Asya'nın şu dörtlüğünün manidar olduğunu düşünüyorum:
'Ezanımdan alışıp tekbire
Buldunuz mutluluk imanımla...
Vatan ettim sizi ey topraklar
Beş vakit damgalayıp alnımla.'

***
'Tek Vatan' Türkiye'dir; Türklerin vatanıdır. Vatanı, vatandaşlıktan ibaret sayan ruhen haymatloslar (vatansızlar), Türkiye'de yaşayan bütün insanların müşterek vatanını aslâ parçalayamayacak; özerk bölgelere, federasyonlara ve ayrı devletlere bölemeyeceklerdir.
Mehmet Âkif gibi ağlayarak söylüyorum:
'Cânı, cânânı, bütün vârımı alsın da Hudâ
Etmesin tek beni vatanımdan dünyâda cüdâ.'


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN