Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HALİT YEREBAKAN

Mercimek, kalbinizi korur

Baklagiller, lif ve protein açısından hayvansal gıdaları aratmıyor. Kilo kontrolü ve kalp hastalıklarını önlemek için bol bol mercimek tüketmenizde fayda var

Hayvansal gıdaların en iyi protein kaynağı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bitkiler de tıpkı hayvanlar gibi canlıdırlar ve hücre yapıları benzerlik gösterir. Dolayısıyla bitkiler de protein kaynağıdırlar. Elbette tüm bitkilerin protein kaynağı olduğunu söyleyemeyiz. Kiminde az miktarda, kiminde bol miktarda protein bulunabilir. The American Heart Association (Amerikan Kalp Derneği), geçtiğimiz yıllarda yayınladığı beslenme rehberinde, kalp hastalıklarından korunmak için bol miktarda lif tüketmemiz gerektiğini belirtti. Sandığınızın aksine, tüketilecek lif ve protein kaynağı tavsiyelerinin başında, hayvansal gıdalar yer almıyor. Protein ve lif kaynaklarının sıralandığı listenin yıldızı, baklagiller.

HAYVANSAL GIDAYI ARATMAZ
Yapılan araştırmalar baklagillerin, çözünebilir ya da çözünemeyen lif ve protein açısından son derece zengin olduğunu gösterdi ki bu durum, sağlığımız için oldukça önemli. Benzer araştırmalar; fasulye ve türevlerinin içerdiği mineral ve lif oranlarının hayvansal gıdaları aratmadığını, ayrıca doymuş yağ içermemeleri sebebiyle benzer hayvansal gıdalardan daha faydalı olduklarını da gösterdi. Bu durum, baklagillerin neden hayvansal gıdaların önüne geçtiğini de anlatıyor.

OBEZİTEDEN DE KORUYOR

Avusturalya'da obezite riski ve baklagil tüketimi arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim adamları baklagillerin, lif içeriği sebebiyle uzun süre tok tuttuğunu, baklagillerle beslenen kişilerin VKİ (vücut kitle endeksi) ve bel çevresi ölçümlerinin azaldığını gösterdi. Bu sonuç, obezite ile mücadelede baklagillerin en etkili silahlardan biri olduğunu da ispatlamış oldu. Kilo kontrolü ve kalp sağlığı söz konusu olduğunda baklagiller arasında bir sıralama yapmak gerekirse, listenin yıldızı: mercimek. Yapılan arkeolojik araştırmalar, mercimeğin yaklaşık 10 bin yıldır beslenme alışkanlıkları arasında yer aldığını gösteriyor. Çok şanslıyız ki bu mucizevi besin kaynağı, Türkiye topraklarında bol miktarda üretiliyor. Yapılan araştırmalara göre mercimek, kötü kolesterol (LDL) seviyesini ve kan şekerini düşürmeye de yardımcı oluyor. Molibdenum, folik asit, magnezyum, demir, çinko, potasyum ve B vitamini açısından son derece zengin olan bu minik besin, kalp hastalıklarını önlemede mucizevi bir etki gösteriyor.

ÇOCUĞUNUZUN BESLENMESİNE MUTLAKA BİR BAKLAGİL EKLEYİN
Mercimeğin kahverengiden siyaha, sarıdan turuncuya kadar farklı renklerini bulmak mümkün. Yapılan araştırmalar, 100 gram çiğ mercimeğin, 350 kalori olduğunu gösteriyor. Bunun yüzde 27'si protein. Turuncu mercimeğin yüzde 10'u, yeşil mercimeğin ise yüzde 30'u liften oluşuyor. Mercimek bitkisel protein kaynağı olması açısından, soya fasulyesi ve kenevirin ardından üçüncü sırada yer alıyor. Çocuklarınızın günlük diyetlerine mutlaka bir baklagil ekleyin ve hazırladığınız listenin başında mercimek olsun...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA