Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HALİT YEREBAKAN

Stres sizi yaşlandırmasın

Stresin neden kaynaklandığını bilmek, onunla baş etmeniz için size yol gösterebilecek en önemli kaynaktır . Derin nefes alın ve sinirinizi kontrol edin

Yapılan araştırmalar, insanı yaşlandıran en önemli unsurun stres olduğunu gösteriyor. Yani stresten uzak durmak, durabilmek bir nevi uzun yaşamın anahtarı. Kendinizle ilgili bir problemle karşı karşıyaysanız ilk yapmanız gereken, kendinizle yüzleşecek kadar zaman ayırmaktır.

SORUNUN KAYNAĞINA İNİN
Birçok durumda olduğu gibi stresle mücadelede de ilk adım, sorunun kaynağına inmekte gizlidir. Neden olduğunu bilmek, nasıl baş edeceğiniz hakkında en doğru veriye ulaştırır. Mesela çocuğunuza sinirlendiniz ve bağırmaya başladınız. O anda neden öfkelendiğinizi sorsak, muhtemelen çocuğunuzun az evvel yaptığı o minicik hatadan bahsedersiniz. Oysa kendinizi biraz olsun sorgulayacak zamanı ayırırsanız, çocuğunuza bağırmanıza sebep olan öfkenin birikimden ibaret olduğunu fark edebilirsiniz. Sizi strese sokan, sinirlenmenize sebep olan başlıca olayların bir listesini yapın ve uzayıp giden bu listenin her bir maddesini değiştirmek için neler yapabileceğinizi bir düşünün. Ufacık dokunuşlarla birçok şeyi değiştirebilirsiniz. Kendinizi stres altında hissettiğinizde, sakinleştiğinizi hissedene kadar derin nefesler alın. Sinirlenmiş olmanız sizi haklı yapmaz! Böyle anlarda kendinize ayırdığınız birkaç saniyeyi, empati kurarak geçirin. Son yıllarda yapılan araştırmalar, affetmenin kalp sağlığını koruduğunu gösterdi. Yani affederek, hem stresten uzaklaşabilir, hem de kalbinizi koruyabilirsiniz.

YÜRÜYÜŞ YAPIN
Sokağa çıkın, sizin kendinize dert ettiğiniz onca şeyin aslında ne kadar çözülebilir ve küçük olduğunu, onlardan uzaklaştığınızda fark edebilirsiniz. Haftada üç gün -yapabiliyorsanız daha fazlaen yakın yürüyüş alanına gidin ve hem ruhunuza, hem de bedeninize zaman ayırın.

AĞLAMAKTAN KORKMAYIN
Ağlamak, sakinleşmenin en kolay yoludur. Gözyaşlarınızı tutmaktan vazgeçin ve çekinmeden ağlayın. Ağladığınızda salgılanan hormonlar, siz farkında olmasanız da sakinleşmenize yardımcı olur. Ağlamak kadar gülmek de önemli. hatta kahkaha atmak! Dert etmeyin, gülün ve geçin.

EGZERSİZ YAPARAK KASLARINIZI RAHATLATIN VE STRESİ YENİN
Gün içinde yaşadığınız tüm duygular, bedeniniz üzerinde gerçek etkiler bırakır. Stres de bunlardan biridir ve tüm kaslarınız üzerinde etkilidir. Sinirlendiğiniz ya da stres altında hissettiğiniz anlara dikkat edin. Eş zamanlı olarak tüm vücudunuzun gerildiğini ve adeta kasıldığınızı hissedersiniz. Kaslarınızın sürekli gergin olması, bir süre sonra kas ve iskelet yapınızda ciddi hasarlar bırakabilir. Son yıllarda sayısız esneme temelli egzersiz alternatifi ortaya çıktı. Bunlardan size en uygun olanını seçin ve gün boyu yorduğunuz bedeninize hak ettiği ilgiyi gösterin. Böylece kendinize de vakit ayırarak mutlu hissedeceksiniz. Bu egzersizleri ev dışındaki merkezlerde yapacak olursanız, ev ve iş arasında gidip gelen rutinden kurtularak sosyalleşmiş de olacaksınız. Saydığım tüm bu etkiler, stresle mücadelede adeta bir tedavi kılavuzu gibi işlev görür.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA