Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HALİT YEREBAKAN

Tuvaletler enfeksiyon sebebi

Okul ve iş yerlerinizde öksürme, hapşırma, yüksek ateş gibi belirtiler gösteren hastalığı olan kişilerle yakın temas halinde bulunmanız gerekiyorsa; kendinizi korumak için ekstra tedbirli olun

Enfeksiyon hastalıkları, her yaş ve cinsiyetten insan için tehlike oluşturur. Özellikle okul ve iş yerleri gibi beraber ve yakın temas halinde bulunulan yerlerde kendinizi korumak için ekstra tedbirli olmanız gerekir. Özellikle bağışıklık sistemi henüz yeteri kadar gelişmemiş çocukların bir arada bulunduğu okul ortamları, enfeksiyon hastalıklarının yayılmasında son derece etkilidir. Bu gibi yerlerde sadece çocukların korunması yetmez, yöneticilerin de gerekli tedbirleri alması gerekir. Enfeksiyon hastalıklarının bulaşıcılığı, hastalığın cinsine göre farklılık gösterir. Bazılarından korunmak mümkünken daha sinsi ilerleyen bazılarından kaçınmak ise neredeyse imkansızdır.

İŞE GİTMEYİN
Faranjit, sinüzit, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları; öksürme ve hapşırma yoluyla bulaşır. Bu sebeple, öksürme ve hapşırma gibi etkiler gösteren bir hastalığınız olduğunda işe ya da okula -mümkünse- gitmeyerek etrafınızdakileri korumak, öncelikle sizin görevinizdir. Bu kadar hassas düşünmeyerek kalabalık ortamlara girmeye devam eden hasta kişilerle karşılaştığınızda, mümkün olduğu kadar onlardan uzak durmalı, ortak eşya kullanmaktan kaçınmalısınız.

ORTAK TUVALETE DİKKAT !
Üst solunum yolu enfeksiyonları dışında bir de ortak tuvalet kullanımı yoluyla, kişiden kişiye kolayca bulaşan parazit enfeksiyonları vardır. Mümkün olduğu kadar temizliğinden emin olmadığınız tuvaletleri kullanmayın. Restoran sırlarını anlattığım daha önceki yazılarımdan birinde, tuvalete girdiğinizde ilk bakmanız gereken yerin çöp kovaları olduğunu yazmıştım. Eğer kova doluysa, oradan hemen uzaklaşın. Bu tuvaletin uygun aralıklarla temizlenmediği anlamına gelir. Düzenli ve gereken sıklıkta temizlenen bir ortamda çöp kovasının dolu olması, mümkün değildir. Kişiden kişiye kolaylıkla bulaşan bir diğer tehlikeli enfeksiyon ise mantar başta olmak üzere, deri enfeksiyonlarıdır. Bu tip enfeksiyonlar, temas yöntemiyle bulaşırlar. Temas, illa problemli bölgeye direkt dokunmak anlamına gelmez. Ortak eşya kullanmak da bu tip enfeksiyonların bulaşmasında önemli rol oynar. Üst solunum yolu, parazit ve deri enfeksiyonları; kendilerini kolay ele verdiklerinden, korunması nispeten kolay enfeksiyonlardır.

HASTAYI ORTAMDAN UZAKLAŞTIRIN!
Dönem dönem ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit eden tehlikeli enfeksiyon hastalıkları vardır. Domuz gribi ve Hepatit A; bunlara en iyi örnekler arasındadır. Bu tip hastalıkların belirtileri hakkında detaylı bilgi edinilmelidir. Yapılacak ilk şey, şüphe edilen kişiyi ortamdan uzaklaştırmak olmalıdır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA