Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HALİT YEREBAKAN

Sebepsiz baş dönmesi kadınlarda kalp krizi belirtisi

Mide yanması, çene ağrısı veya aniden gelişen baş dönmesi... Kalp krizi aslında 'Geliyorum' diyor ve belirti veriyor ancak kadınlar, bunu erkekler kadar önemsemiyor

Kalp krizi sadece erkekleri tehdit etmez. Genelde böyle olduğu düşünülür ancak kalp krizi geçiren kadınların sayısı göz önüne alındığında riskin ciddiyeti ortaya çıkıyor. Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan bir açıklamaya göre, yaklaşık 50 bin kadın 2014 yılında kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Amerika'da bulunan Centers for Disease Control and Prevention (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) tarafından açıklanan verilere göre ABD'de her yıl yaklaşık 735 bin kişi kalp krizi geçiriyor. Kalp krizinin belli başlı belirtileri vardır. Kadın ve erkeklerde ortak seyreden bu belirtiler dışında kadınlara özel bazı belirtiler vardır ki her yaş grubundan kadının bunları bilmesi ve bedenlerini bu bilgiler ışığında dinlemesi gerekir. Kalp krizi denildiğinde ilk olarak göğse yayılan bir ağrıdan söz edilebilir. Ancak yapılan araştırmalar, kalp krizi geçiren kadınların kriz öncesinde çene ağrısı yaşadıklarını da ifade ediyor. Yani çene ağrısı, kadınlar için erken kalp krizi belirtilerinden biri olarak sayılabilir. ABD'e bulunan Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi'nde görev yapan, Kadın Kardiyovasküler Sağlığı Merkezi Klinik Müdürü Dr. Laxmi Mehta, sırt ağrısı, kol ağrısı, aşırı yorgunluk ve mide ekşimesi gibi belirtilerin de kadınlar için kalp krizi belirtileri arasında sayılabileceğini söylüyor.

UYKU PROBLEMİ OLABİLİR

Amerikan Kalp Birliği (AHA), bedenlerinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hisseden kadınların, erkeklere oranla daha ihmalkar olduklarını belirtiyor. Yapılan araştırmaya göre kadınlar, yaklaşık 54 saat sonra bir uzmana başvuruyorlar. Erkekler için ise bu süre, ortalama 16 saat... Hayati organlarımızdan bir olan kalp için ihmalle geçen her dakika, tedavi başarısını ve iyileşme ihtimalini düşüren en önemli etkendir. Dr. Mehta, kadınların her yaşta kalp krizi riski taşıdıklarını ve genç yaşta kalp krizi geçiren kadınların yine genç yaşta kalp krizi geçiren erkeklere göre daha zor iyileştiklerini (ölüm oranı ve tedavi başarısı) söylüyor. AHA'nın yaptığı bir diğer açıklamaya göre, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon gibi her yaştan kadın ve erkekte görülen hastalıklar, kalp krizi geçirme riskini artıran diğer faktörler arasında yer alıyor. Daha önce kalp krizi geçiren kadınların dahil edildiği ve anket yöntemiyle yürütülen bir çalışma, ankete katılan kadınların ortak şikayetlerini bir araya getirerek, kadınların dikkatini çekmek üzere bir liste yayınlamış. Bu listeye göre kadınların, uykusuzluk problemini ihmal etmemeleri gerekiyor. Kalp krizi geçiren kadınların hemen hemen yarısı, kalp krizi öncesi dönemde bir süre devam eden uykusuzluk yaşadıklarını söylemişler. Bilinen bir rahatsızlığa bağlanamayan ve beklenmedik bir zamanda gelişen nefes darlığının, kadınlar için kalp krizi riski belirtisi olabileceği belirtiliyor. Nefes darlığının yanı sıra tamamen bağımsız öksürük şikayetiniz varsa, bu da ciddiye almanız gereken bir sinyal olabilir. Devam eden listenin bir diğer maddesi ise mide yanmalarına dikkat edilmesi gerektiğine işaret ediyor. Beslenme şekliniz ve hali hazırda sahip olduğunuz mide rahatsızlıkları; mide yanması yaşamanıza neden olabilir. Daha önce yaşamadığınız mide yanmaları veya hazımsızlık şikayetleri gelişmeye başladıysa, bu durumu geçiştirmeyin. Kalp krizi geçiren kadınların neredeyse yüzde 40'ı kriz öncesi dönemde mide yanması veya hazımsızlık yaşadıklarını belirtmiş. Mide yanmasının dışında, sebepsiz gelişen mide bulantısı ve kusma da kadınlarda gözlenen kalp krizi belirtileri arasında yer alıyor.

KAYGI VE İÇ DARALMASI YAŞIYORLAR
Günümüz şartlarında uzak durmanın gittikçe zorlaştığı stres kaynaklı psikolojik problemler, kalp krizi riskini artıran en önemli etkenler arasında yer alıyor. Son yıllarda artan panik atak vakalarının kalp krizine çok benzeyen belirtiler göstermesi bu şüpheyle hastanelere başvuranların sayısında ciddi artış görülmesine sebep oluyor. Anket yöntemiyle yürütülen bir çalışmaya dahil olan kalp krizi geçirmiş kadınların büyük kısmı kriz öncesi dönemde sebepsiz kaygı ve içi daralması olarak tarifledikleri psikolojik problemler yaşadıklarını belitmişler.

EN BİLİNEN ŞİKAYET GÖĞÜS AĞRISIDIR
Kalp krizi öncesi, göğüs ağrısı şikayeti en bilinen belirtiler arasında yer alır. Ancak her göğüs ağrısı; kalp krizi geçiriyor ya da geçirecek olduğunuz anlamına gelmez. Bir araştırmaya göre, kalp krizi geçiren kadınların sadece yüzde 30'u kriz öncesi dönemde göğüs ağrısı yaşadıklarını belirtiyor. Ankete katılanlar arasında, kalp krizi öncesi dönemde, vücudunun farklı yerlerinde yaygın ve sebepsiz ağrılar yaşadıklarını söyleyenlerin sayısı çok fazla. Vücudun belli yerlerinde sebepsiz baskı ve gerginlik hissi, boyun, omuz, kol, hatta çene ve sırtta yanma hissi; kriz öncesi dönemde yaşanan şikayetler arasında yer alıyor.

SOĞUK TER MENOPOZ BELİRTİSİ OLABİLİR
Ankete katılan kadınlar arasında sıklıkla ifade edilen bir diğer belirti ise sebepsiz baş dönmesi ve eskiye oranla artan terleme. Bu ifadeyi kullanan kadınların oranı ise hiç de az değil. Ankete katılan kadınların yüzde 40'ı kriz öncesi dönemde sebepsiz baş dönmeleri yaşadıklarını ifade etmişler. Baş dönmesi ve soğuk terleme, menopoz dönemi belirtileri arasında da yer alıyor. Bu sebeple hemen panik yapmayın ancak şikayetlerinizi ihmal de etmeyin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA