Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcaklık, stres, öğün atlama, açlık, ağır kokular ve sağlıksız beslenme migreni tetikliyor. Ayrıca salam, sucuk, çerez ve çikolata gibi migreni tetikleyen besinlerden de uzak durulmalı

Yaygın bir tabirle baş ağrısı şeklinde ifade edilen migren hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Her beş kadından biri ve her 10 erkekten birinde migren rahatsızlığı görülür. Migren tam bir baş ağrısı nedeni olmakla birlikte, mide bulantısı, konuşma güçlükleri ve geçici de olsa görme problemlerine de yol açar.

KAS AĞRISI GÖRÜLÜR
Migrenler genellikle kafanın solunda veya sağında, çoğunlukla şakakta, aynı zamanda baş ya da baş çevresinde görülür. Ağrının şiddeti orta ila şiddetli arasında değişir. Mide bulantısı ve kas ağrıları yaygındır ve birçok hasta aynı zamanda göz sulanması, burun akıntısı veya tıkanıklık yaşayabilir. Bir migren atağı 4-24 saat arasında sürebilir. Migrenler akşamları veya geceleri meydana gelir ve genellikle ruh hali, iştah ve aktivite düzeylerindeki farklılıklar gibi uyarı işaretleri ile görülür.

UYUŞMA İLE KENDİNİ BELLİ EDER
Bazı insanlar ayrıca ataktan önce auralı denilen görsel rahatsızlıklar yaşarlar. Bunlar parıldayan veya yanıp sönen zikzak çizgisi veya boş noktalar görmeyi içerir ve bazen el, kol ve yüz gibi vücudun bir tarafında karıncalanma veya uyuşma ile eşleşir. Auralı görüş, genellikle bir migren atağından önce 10-30 dakika kadar sürer.

MİGRENİN EVRELERİ NELERDİR?
Predrom, aura, atak ve postdrom olarak dört evreden oluşan migreni tetikleyen unsurlar vardır. Sıcaklık, yüksek nem oranı, stres, açlık, ağır kokular, lodos, mevsimsel değişiklikler, titreyen herhangi bir ışık, sigara dumanı, sağlıksız beslenme, öğün atlama, adet dönemi ve doğum kontrol hapları migreni tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Her türlü kafein içeren içecekler ve besinler, salam, sucuk, çerez türü besinler ve çikolata da migreni tetikleyen besinler olarak gösterilebilir.

TEDAVİ VE ÖNLENMESİ
ÇOĞU kişi migreni önceden önleyebilir. Bazı yiyecekler ve katkı maddeleri de atakları tetikleyebilir. Diyetinizin, bu yiyecekleri içermediğinden emin olun. Alkol, çikolata, kurutulmuş et ve balıkta bulunan nitratlar, peynir, kafeinli içecekler (çay, Kahve) , muz, turunçgiller, fındık ve fıstık ezmesi, bezelye, sirkeden uzak durun. Migreni önlemek için:
Ataklarından kurtulmak öncelikle stresten uzak durun. Gerekiyorsa bir uzmandan yardım alın.
Düzenli egzersiz yapın; hem fiziksel, hem de zihinsel rahatsızlıkların önüne geçin.
Ne uykusuz kalın, ne de uyku için çok fazla vakit çalın hayatınızdan. Kişiye bağlı olarak günde altı-sekiz saat uyku tavsiye edilmektedir.

MAGNEZYUM ALIN!
UNUTMAYIN, baş ağrısı ile savaşmanın bir yolu da kalsiyum ve bakımından zengin gıdalarla beslenmektir. Bunun için de ıspanak, lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelere market listenizin en üst sıralarında yer verin. Bununla birlikte, magnezyum içeren deniz ve soya ürünlerine, sarımsak ve yulaf ezmesine de mutfağınızda yer açın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN