Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HALİT YEREBAKAN

Hipertansiyonu düşürmenin 10 yolu

Hipertansiyonu kontrol altına almak için kullanılan bazı ilaçlar; baş dönmesi, uykusuzluk ve bacaklarda kramp gibi yan etkiler ortaya çıkarabiliyor. İlaç kullanılmasına gerek kalmadan doğal yollarla da tansiyonun dengelenebileceği unutulmamalı

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre; 2018 yılında yaklaşık 500 bin kişi doğrudan ya da dolaylı olarak hipertansiyon nedeniyle hayatını kaybetti. Üstelik yüksek tansiyonu olanların ortalama yüzde 20'si hipertansiyonu olduğunu bile bilmiyor. Uygulaması kolay 10 adımlık doğal reçete ile hipertansiyonu önleyebilir ve tedavi sürecini kısaltabilirsiniz…

① Egzersiz yapın. Yüzlerce çalışmadan derlenen bir analize göre, basit bir yürüyüş bile olsa düzenli egzersiz, kan basıncını düşürmede kullanılan ilaçlar kadar etkili.
② Stresten uzak durun. Strese tepki olarak salgılanan kortizol ve adrenalin gibi hormonlar kalp atış hızınızı artırır ve kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine neden olur.
③ Tuzu azaltın. Günlük tuz tüketiminin yaklaşık bir çay kaşığından fazla olmaması öneriliyor. Elbette gizli tuz kaynağı olan paketlenmiş ve işlenmiş gıdaları da göz önüne alarak tuz tüketiminizi düzenleyin.
④ Potasyum açısından zengin beslenin. Günde 2 bin ila 4 bin mg. potasyum, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabiliyor. Muz, patates, ıspanak, fasulye, domates, avokado, karpuz ve kuru meyveleri alışveriş listenizden eksik etmeyin.
Bitter çikolata tüketin. Araştırmalar, düzenli bitter çikolata tüketiminin kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor.
⑥ DASH diyetini deneyin. Hipertansiyonu Durdurmaya Yönelik Diyet Yaklaşımları olarak da adlandırılan DASH diyeti özellikle ilaç kullanmadan kan basıncını düşürmek için geliştirilmiştir. Araştırmalara göre, DASH diyeti kan basıncını sadece dört haftada azaltabiliyor.
⑦ Kafeinsiz içeceklere yönelin. 30'dan fazla çalışmanın sonuçları bir araya getirildiğinde yaklaşık iki fincan kahvede bulunan kafein miktarının hem sistolik, hem de diyastolik kan basıncını üç saate kadar yükselttiği, kan damarlarını sıkılaştırdığı ve stresin etkilerini büyüttüğü görüldü.
⑧ Bitki çaylarını hayatınıza alın. Bir araştırmaya göre, günde üç fincan doğal, kafeinsiz hibiskus çayı içen hafif yüksek tansiyonlu yetişkinlerin, sistolik kan basıncının altı haftada yedi puan düştüğü görüldü. Araştırmalardan derlenen bir analizde de yeşil çay tüketmenin kan basıncını önemli ölçüde düşürmekle ilişkili olduğu ortaya çıktı.
⑨ Horluyorsanız tedavi görün. Muhtemelen uyku apnesi hastalarının yaklaşık yarısı, kan basıncını artıran bir hormon olan aldosteronun yüksek seviyelerine bağlı olarak hipertansiyonla yaşıyor.
⑩ Proteine odaklanın. Yapılan çalışmalarda görüldü ki, rafine karbonhidratları soya veya süt proteini bakımından zengin gıdalarla değiştirmek, hipertansiyonu olanlarda sistolik kan basıncını düşürebiliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA