Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HASAN BASRİ YALÇIN

Muhalefetin derdi kazanmak değil

CHP ve İP'in ittifak listesini gördük. Liste içler acısı. Meğerse muhalefetin kazanma derdi falan yokmuş. CHP elde olanı kurtarmanın peşine düşmüş. İP'in hali daha vahim. Onlar görüntüyü kurtarmaya çalışıyor. Böylece "belki partiyi kurtarırız" diye düşünüyor.
Meral Akşener baştan beri Ankara'yı alacaklarını söylüyordu. Ancak aday bile çıkaramadılar. Hatta kendi adayları zannettikleri Mansur Yavaş bile İP'ten aday olmayı kabul etmedi. İP'ten girdiğinde herhangi bir şansı olmayacağını biliyor. Yoksa Yavaş için hangi partiden olduğunun bir önemi yok. Adaylık için her denemeyi yapacağını açıkça gösterdi.
Peki o zaman İP neden böylesine teslim oldu? Basit. Başka çıkar yolu yoktu. İP yok olmanın eşiğinde bir parti. Bu son seçimi olacak gibi görünüyor. Kendini kurtarmak için en az iki başarıdan birini yakalamak zorunda. Ya bir iki tane büyük şehir kazanmalı ya da oy oranını artırmalı. Ancak MHP bu kadar iyi giderken, İP'in milliyetçi oyları alma şansı yok gibi. Düşüş eğilimine girdiği ortada. CHP de bunu sonuna kadar kullandı. Pazarlıkta zırnık koklatmamış.
Listeye şöyle kabaca bir bakın. İP'in aday göstereceği illerde kazanma şansı yok denecek kadar az. Konya mı? Kayseri mi? Samsun mu? Bunları alabileceklerine gerçekten kendileri inanıyor mu? Yani aslında CHP hiçbir şey vermemiş. Sadece Cumhur İttifakı'nın güçlü olduğu şehirlerde İP'i piyasaya sürmüş.
CHP daha iyi bir pazarlık yapmış diyebiliriz. Ama onun da aldığı yeni bir şey yok. Hatay, Eskişehir, Manisa gibi şehirleri kaybedeceği korkusuyla buralarda İP'in desteğini istemiş. Asıl derdi yeni yerler kazanmak değil gibi. Elde olanı korumaya çalışıyor. Yeni bir hezimet korkusu şimdiden bacayı sarmış. Listeye bakınca bunun ötesinde bir hedef göremedim.
Şimdi bu liste ortaya çıkınca Cumhur İttifakı yeni bir manevra bile deneyebilir. Mesela Eskişehir'de hem AK Parti hem de MHP kendi adayını çıkardı. CHP ve İP birleşiyorsa, Bahçeli'nin dediği gibi belki revizyonlar gelir ve Cumhur İttifakı da bu gibi şehirlerde yeniden düzenlemeye gidebilir.
Benim gördüğüm kadarıyla zaman muhalefet lehine değil Cumhur İttifakı lehine çalışıyor. Söylemekten bıktık ama bir kenara yine not edelim. Bu haliyle muhalefetin elde edebileceği tek bir başarı yok.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA