Türkiye'nin en iyi haber sitesi
NİHAT HATİPOĞLU

Müslüman Müslüman’a, dünya Müslüman’a muhtaç

Dünyaya yön vermeye çalışan uluslar doymaz bir açgözlülükle bütün dünyayı kontrollerinde tutmak istiyorlar. İslam beldelerinde birbirlerine zıt örgütler kurduruyor ve savaştırıyorlar. Aldıkları dolar ve euroları ya ceplerine ya da yeni sömürge alanlarına aktarıyorlar. Pragmatisttirler.
İlkesizdirler. Zalimdirler. Zalimlerden yanadırlar. İslam'a düşmandırlar.
Güçleri yetse ya Müslüman bırakmazlar veya sadece emir alan kapıkulu Müslümanlara müsaade ederler.
Onların gözünde Müslüman sorgulayamaz.
İki yakasını bir araya getiremez.
Emir alır. Müslüman menfaatini savunamaz. Belli görevleri alamaz.
Dünya üzerinde hak sahibi olamaz.
Kısaca onlara göre Müslüman paryadır.
Uşaktır.
Bizim bu şımarık dayatmacıları hakkaniyete çağırmamız lazım.
Bunlarla aynı hakka sahip iki taraf olarak konuşmalıyız.
Onlara bu yeni oluşumu ve duruşu anlatmamız lazım. Onları hak -adalet- çizgisine çağırmamız lazım.
Bu elbette zordur. Çünkü her şeyi menfaatlerine göre dizayn eden bu çağdaş kölecilere bunu anlatmak ve ellerindeki pazarı almak zordur. Ancak bıkmamak lazım. Sabırlı olmak, itidallı olmak ve birebir ilişkileri devam ettirip onları insaflı bir noktaya çekmek lazım.
Bu noktada en büyük engelimiz Müslüman'ın kendisidir.
İşbirlikçi, menfaatçi, şahsiyetçi, iki yüzlü, yalancıyığınla Müslüman var. Daha doğrusu Müslüman olduğunu iddia eden insan var. Bizim her türlü barışçıl, iyi niyetli tavrımızı sabote edeceklerdir.
Onun için bizim bütün ayrı gayrı duruşları bir kenara koymamız lazım.
Dinimizin menfaatını şahsi ikballerden, cemaat hizip ve grup menfaatinden öne almamız, kucaklaşmamız lazım.
Onun için Müslüman'ın Müslüman'a ihtiyacı var. Çünkü sömürmeyen, hor görmeyen, zulmetmeyen, yaralıya vurmayan, düşeni ezmeyen iman ve duruş Müslüman'ın genlerinde var. İstese de istemese de. İnanınız ki bugün dünyaya yön verenler Müslümanları ortadan kaldırsalar birbirlerini tüketmeye, yok etmeye çalışacaklardır.
Dünya savaşlarında bunları acı bir şekilde gördük.
Bizim dışımızdakiler mutlaka bize saygı duymayı öğrenmeliler. Bizlerle onlar; makul, makbul ve adil bir dünyada oturup konuşabilmeliyiz.

***


BİR AYET
"Kullarıma de ki, sözün en güzelini söylesinler. Çünkü şeytan aralarını bozmaya çalışır. Unutmasınlar ki şeytan insanın açık bir düşmanıdır."
(İsra, 17/53)

BİR HADİS
Ebu Hureyre'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. "Mümin, müminin aynasıdır. Mümin, müminin kardeşidir. Onun malını, mülkünü korur. Bulunmadığında da ona ait her şeyi korur."
(Ebu Davud, Edeb, 49)

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA