NİHAT HATİPOĞLU
NİHAT HATİPOĞLU

İslam güzel ahlaktır

Hz. Peygamber (s.a.v.); "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" buyurmuştur.
Demek ki güzel ahlakın birçok unsuru terk edilmiş veya rayından çıkarılmıştı ki Hz.
Peygamber böyle buyurdu.
Belki de güzel ahlak burada 'vahiy' anlamına gelmektedir de Hz. Peygamber; tahrip ve tahrif edilmiş dinleri düzeltmeye, terk edilmiş vahyi tekrar hayata katmaya geldim demek istiyor.
Çünkü diğer bir hadisinde 'İslam güzel ahlaktır' buyurmuştur.
İslam güzel ahlaksa, İslam'dan uzak kalan hususlar bu özelliklerden uzak demektir. İslam güzel ahlaksa, Müslüman güzel ahlak sahibi olmalıdır demektir. İslam güzel ahlaksa; fesatlık, hasetlik, kıskançlık, nefret, kin, düşmanlık, kısır bakış, dar kalp, dünyaya ve mevki makama aşırı hırs İslam dışı demektir.
Hasislikten uzak duracaksın.
Hırstan soyutlanacaksın.
Haset etmeyeceksin.
Kıskanmayacaksın.
Çirkin laf söylemeyeceksin.
Kalbinizi temizleyeceksiniz.
Ruhunuzu duru hale getireceksiniz.
İnsanları küçümsemeyeceksiniz.
Kendinizi Kaf dağında görenlerden olmayacaksınız.
Vicdanınızı harekete geçirecek, kendinizi insanlardan yüksekte görmeyeceksiniz.
Bunların zıddı sizi sarmalamışsa, isterseniz bütün dünyanın ilmini, irfanını almış olan, yüzlerce üniversite bitirin, en yüksek akademik mertebeleri kazanmış olun hiçbir şeye sahip değilsiniz, bomboş bir insansınız demek ki. Çünkü kalbinde zerre kadar 'kibir' olan imanın tatlılığını alamaz. Çünkü iman ile kibir aynı kalpte olamaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN