Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de basın özgürlüğünün, içerideki çoğu 'lı ve 'cü gazeteciler yüzünden yerlerde süründüğünü iddia eden Amerika'nın haline bakınız. , kendi vatandaşı bir gazetecisini, Riyad'dan gönderdiği 15 kişilik timine, kendi konsolosluğunda öldürtüyor, parçalattırıyor ve gömdürüyor. Sonra da bunu, "Sadece konuşmak için gitmişlerdi. Cemal ile tartışma sırasında birisi boğuvermiş. Ondan sonra da gömdük gitti" şeklinde açıklayınca, Trump ne diyor: "İnandırıcı."
Türkiye'deki Başkonsolosları, Riyad'a kaçmadan Reuters'a dolap dolap gösterip, "Bakın yok ki" yapmış; 'in kardeşi olan ABD Büyükelçileri de "Sizi temin ederim Kaşıkçı'nın konsoloslukta kaybolduğu, gözaltına alındığı veya öldürüldüğü haberleri kesinlikle yalandır" demişti. Veliaht Prens'in kendisi de Bloomberg röportajında tüm iddiaları kesin bir dille reddetmişti.
Yaptıkları açıklama, yalanın yalanla kapatılmaya çalışıldığının bir göstergesidir. Türk emniyet güçlerinin titiz çalışması olmasa ve bu bilgiler dünya kamuoyu ile adım adım paylaşılmasa idi, Suudi yönetimi de tavizsiz inkâr stratejisiyle kurtulabilirdi. Dün Kaşıkçı'nın köşe yazarı olduğu 'taki analiz de şöyle diyordu:
"Hiç kimse petrol zengini monarşiye Erdoğan kadar baskı yapamadı. Kaşıkçı'nın, 'daki Konsolosluk'ta kaybolmasını takip eden haftalarda, Erdoğan ve yardımcıları sessizce soruşturmayı beklemekten fazlasını yaptı: Krizi anlatılaştırdılar, dünyanın dikkatini kendi topraklarında işlenmiş, devlet destekli bir suikast olduğuna inandıkları olaya çektiler."
Hâlâ cevap bekleyen en önemli soru, Kaşıkçı'nın naaşının nerede olduğudur. Ayrıca sadece bir sorgulama için, içlerinde adli tıp uzmanının olduğu 15 kişilik ekip neden gönderilir? Konsolosluğunuzda birisi 'yanlışlıkla' öldürülürse, normal olan ambulans çağırmak mıdır, yoksa onu parçalara ayırtıp gömdürmek midir? Suudlar, naaşı halıya sarıp 'yerel bir işbirlikçi'ye gömmesi için verdiklerini iddia ediyorlar. Bu kişi kimdir? Suudlar açıklamadığı müddetçe bu da olayı Türklerle ilişkilendirmek için attıkları bir yalan olarak görünecektir. Ayrıca şayet Kaşıkçı, 'yumruk kavgası'nda öldürüldüyse, neden istihbaratın başındaki general görevden alınmıştır? Tutuklandığı söylenen 18 Suudi vatandaşı kimdir ve Türkiye'ye gönderilen 15 kişilik suikast timi bunların içinde midir? Peki S. Arabistan'da Millî Muhafızlardan istihbarata tüm güvenlik aygıtını elinde tutan Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın bu olan bitenden haberinin olmaması mümkün müdür? Sorular çoğaltılabilir.
Burada en belirleyici olan ülke, elinde hâlen açıklanmayan bir ses kaydı olduğu iddia edilen Türkiye'dir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuya nasıl yaklaşacağı, hem kısa vadede hem de uzun vadede bölgede olabilecek gelişmeleri etkileyecek güçtedir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN