Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarhan Erdem'in KONDA şirketi, bir araştırma yaptı. Milliyet gazetesi, türban takanların oranında büyük artış olduğu hususunu ön plana çıkarmayı uygun buldu.
Ben, daha farklı bulgulara değinmek istiyorum:
1) Çok büyük bir çoğunluk (% 78) üniversitelerdeki başörtüsü yasağına karşı.
2) Tarhan Erdem'in belirttiği gibi, gerçekten başını örtenlerin oranı yükselmişse (2003'teki % 64.2'den % 69.4'e çıkmışsa) "Yasak caydırıcı olmuyor, aksine örtünmeyi teşvik ediyor" sonucuna varabiliriz. Hem "yasak kalsın" diyenlerin, hem de örtünenlerin oranı artıyor.
3) Hangi araştırmaya bakarsanız bakın, Türkiye'de büyük çoğunluk başını örtüyor: TESEV (Kasım 2006 araştırması): Başını örten % 61.3, örtmeyen % 36.5; A&G (Eylül 2007 araştırması): Başını örten % 61, örtmeyen % 39; KONDA: Başını örten % 69.4, örtmeyen % 30.6.

***

TESEV ve A&G, "Başı açıklar arttı" derken...
TESEV: Başı açıklar % 27'den (1999), % 36.5'e (2006) çıktı.
A&G: % 35.8'den (2003), % 39'a (2007) çıktı.
KONDA tam aksi bir eğilime işaret ediyor: Başı açıklar % 35.8'den % 30.6'ya geriledi.
Başını örtenlerin sayısı artmış olsa dahi, araştırmanın diğer bulguları, türbanı (başörtüsünü), "siyasal simge" gibi göstermeye çalışanları yalanlıyor.
- Türban, laiklik karşıtlığının simgesi mi?
Çarşaflılar: Hayır % 80.6
Türbanlılar: Hayır % 81.3
Başı açıklar: Hayır % 52
Başını örtenler değil, örtmeyenlerin bir bölümü, başörtüsünü siyasal simge olarak görüyor ve bu değerlendirmelerini yasaklara gerekçe olarak topluma dayatmak istiyorlar.
- Araştırmada örtünenlerin % 73'ü din inanç gereği kapandığını, % 13.7'si ise, gelenek ve göreneklere uymak için örtündüğünü söylüyor. Başörtüsünü, siyasal simge olarak kabul edenler yok denecek kadar az.
- Okumaya önem veriyorlar.
Türban taktıklarını söyleyenlerin % 40.3'ü, başörtüsü taktığını söyleyenlerin ise % 58.5'i "Okumak için başımı açarım" diyor. Söz konusu cevaplar, başını dinin emri için örten bu kesimin, okumak amacıyla taviz verebileceğini gösteriyor. Okumak, çağa ayak uydurmak demek. Bunu da, önemli bir veri olarak bir kenara kaydedelim.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA