Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Anayasa

Anayasa Komisyonu'nda AK Parti'nin vatandaşlık önerisiyle, BDP'ninki birbirine yakındı. Teklif "Devlete vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır" şeklindeydi. CHP ise "Türk" kelimesinin maddeden çıkarılmasına karşı. Onun önerisi şöyle: "Türk vatandaşlığı, ...herkesin eşitlik temelinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması anlamına gelir."
AK Parti'nin teklifi, sorunun çözümü için yeterli görünüyor. AK Parti, anayasanın 42'nci maddesinden "Türkçeden başka hiçbir dil eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz, öğretilemez" cümlesini çıkartmayı önerdi. Bu durumda, sadece yasal bir düzenlemeyle Kürtçe ana dilde eğitimin önü açılabilecek.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN