Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Koruma memuru

Üniversitelerde özel güvenlik yerine polislerin görev alması, önümüzdeki haftalarda tartışmayı alevlendirebilir. Yüksek öğretim kurumlarında 40 bin özel güvenlik bulunuyor. İlk aşamada, 10 bin koruma memuru eğitilip, göreve başlatılacak. Koruma memurlarının, bildiğimiz anlamda polis olmadığı belirtiliyor. Ama netice itibariyle, "kısa dönem eğitimden geçen polis" de diyebiliriz onlara. Çeşitli vesilelerle gençlerle karşı karşıya gelen polisin, bazen orantısız güç kullandığına şahit olduk. Polis, gösterileri yasaklarken, daha büyük mağduriyetlere sebebiyet verdi. Bu yüzden, özel güvenliğin yerini koruma memurlarının alması iyi bir fikir diyemeyeceğim. Tabii uygulamayı görmek gerekiyor. Ama hiçbir uzlaşmaya varmadan, dayatma biçiminde böyle bir düzenleme getirilirse, arzu edilen sonucun tam tersi bir durumla karşı karşıya kalacağımız endişesini taşıyorum.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN