Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Faiz lobisi

Başbakan, faiz lobisinden, kaymak tabakanın oyunlarından bahsederken, herhalde kendi tabanını konsolide etmeyi amaçlıyor. Ona göre AK Parti'yi sandıkta deviremeyenler, 28 Şubat ya da 27 Nisan'da olduğu gibi bu oyunu tezgâhladılar. İddialarını siyasi bir taktik olarak seslendiriyorsa, diyeceğim bir şey yok. Ya gerçekten inanıyorsa?
Gerginlik, Başbakan'ın deyimiyle "Faiz Lobisinin" ekmeğine yağ sürüyor. Bono faizi 24 Mayıs'ta % 4.5 idi. Olaylar sonrası, 31 Mayıs'ta, önce 5.50'ye, sonra 6.38'e yükseldi. Başbakan Tunus'ta konuştu, 6.55'e çıktı. Dolar ve euro tırmanıyor, Borsa düşüyor. Bu rakamları Milliyet'ten Güngör Uras'ın sütunundan aldım. Faiz lobisinden söz etmenin neden doğru olmadığını da anlatmış: "Yabancı yatırımcı da, bankalar da bono faizinin yükselmesini istemez. Çünkü faiz yükselirse, yabancının da, bankanın da daha önce satın aldığı ucuz faizli kâğıtlardaki zararı artar" demiş.
Sokak eylemleri giderek anarşik bir durum yaratıyor. Ekonomik dengeleri muhafaza etmek güçleşiyor. Varsa bir faiz lobisi, Başbakan'ın tavrı onların işine yarıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN