Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Barajın BDP'ye etkisi

Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu'nda yapılacak değişiklik, anayasa kadar önemli. Meselâ "baraj" meselesi. AK Parti'nin barajın % 7'ye indirilmesini istediği belirtiliyor. % 7'yi yüksek bulanlar var. Hatta, "Acaba bu oran, oyları % 6.5 civarında seyreden BDP'nin önünü kesmek için mi bu ölçüde tutuluyor?" diye şüphe edenlere de rastlıyoruz.
Baraj, BDP'yi, bağımsız aday göstermek zorunda bırakmayacak kadar düşürülmelidir. BDP, Türkiye'nin her yerinden milletvekili çıkarırsa, daha çoğulcu bir seçmen tabanına sahip olacaktır. Eğer kamuoyu araştırmaları BDP'nin oyunu %7'nin hemen altında gösteriyorsa, barajın % 6'ya düşürülmesi uygun olur.
Aylin Kotil barajın inmesi için güzel bir eylem başlattı. Ankara'ya yürüyüşü devam ediyor. AK Parti % 7'lik bir oran belirlemişse, Kotil'in bireysel gayretiyle, barajı daha da düşürmeye ikna olmayacaktır. Bunun için daha geniş bir kitlenin ısrarlı çabaları gerekebilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN